Британци залупили врата ЕУ - Камерон са сузама поднео оставку

ТУСК СЕ НАДА ДА BREXIT НЕЋЕ УБИТИ ЕВРОПСКУ УНИЈУ ВЕЋ ЈЕ УЧИНИТИ ЈАЧОМ

Дејвид Камерон

  • Председник Европског савета Доналд ТУСК: ЕУ је решена да очува јединство. Излазак Велике Британије неће отворити правни вакуум. Решени смо да очувамо јединство као двадесетседморица и за све нас Унија остаје оквир за нашу заједничку будућност
  • Немачки министар финансија Волфганг ШОЈБЛЕ: Сад се мора гледати напред. Европа мора остати уједињена
  • Француски председник Франсоа у понедељак стиже у Берлин очигледно због „ватрогасних мера“
  • Очекује се да се Ангела Меркел ускоро обрати немачкој и ЕУ-јавности

        ИПАК је био у праву Борис Џонсон, лидер кампање за Brexit, када је синоћ рекао: сачекајмо званичне резултате референдума.

        А они су такви да су пресудили не само курсу Дејвида Камерона и Барака Обаме, који је убеђивао Британце да остану, него вероватно и Европској унији: 51,9 одсто Британаца гласало је за Brexit, против Европске уније.

        У апсолутним бројкама, то је 17.410.742 бирача. За останак у „европској породици“ било је 16.141.241.

        А излазност је била 72,2 одсто!

        И, наравно: одмах је понешто почело да се руши. Одмах је почео европски „Јеремијин плач“.

        Британски премијер Дејвид Камерон поднео је оставку одмах након саопштавања резултата референдума.

        Он је - са сузама у очима и у пратњи своје супруге - саопштио да је о својој одлуци већ обавестио краљицу Елизабету Другу.

        Додао је да ће нови лидер Конзервативне партије бити изабран на конгресу странке у октобру.

        Председник Европског савета Доналд Туск изјавио је данас у Бриселу да је ЕУ решена да очува јединство и изразио уверење да излазак Велике Британије неће отворити правни вакуум.

        „Решени смо да очувамо јединство као двадесетседморица и за све нас Унија остаје оквир за нашу заједничку будућност“, рекао је Туск.

        Додао је да су све процедуре повлачења из ЕУ „јасне и зацртане у уговорима“. „Док Британија и формално не напусти ЕУ, закони Уније ће примењивати и на њу и унутар ње, како права, тако и обавезе“, казао је.

Доналд Туск

        Туск је рекао и да не жели да крије да се у Бриселу очекивао другачији исход референдума у Британији, али да је ЕУ спремна и на тај негативан сценарио.

         „Оно што те не убије, чини те јачим“, рекао је Туск.

        Он је додао да је предложио да се на маргинама самита Европског савета одржи неформални састанак двадесеторице како би почело шире размишљање о будућности Уније.

        Агенције јављају да су сада све очи упрте у немачко-француски тандем и посебно канцеларку Ангелу Меркел у очекивању да својом државничком и снагом Немачке отвори видик даљег пута Уније и предочи да ће Немачка јамчити за јединство ЕУ.

        Сви очекују јасан план о збијању редова европске сада 27-орице, али не и неки план о јачању политичко-економске интеграције, већ мере за одбрану економске, финансијске стабилности и сузбијање тероризма и илегалне имиграције, што су и највеће бриге европских грађана.

        То је већ наговестио кључни немачки министар финансија Волфганг Шојбле, нагласивши да се „сад мора гледати напред“ и да „Европа мора остати уједињена“, чиме је јасно желео да одагна страхове о угрожености Уније, имајући у виду одмах јутрос испољене захтеве - нарочито у Француској и Холандији - да се и те земље на референдумима изјашњавају о опстанку у ЕУ.

        Јутрос су телефоном мишљења разменили канцеларка Меркел и француски председник Франсоа Оланд који у понедељак путује у Берлин очигледно да се припреми ванредни сусрет вођа Уније на маргини редовног самита у уторак и среду.

        Оланд је јутрос сазвао хитан састанак ужег кабинета и очекује се да се, исто као и канцеларка Меркел, ускоро обрати јавности.

        Европска комисија и Европска централна банка су спремиле темељите мере за случај да на референдуму победе присталице изласка Британије из ЕУ, а од јутрос су већ упућене битне поруке да механизмом разграђивања Велике Британије из структура ЕУ „неће бити правне празнине“.

        Шеф пољске дипломатије Витолд Вашчиковски оценио је данас победу опције Брегзита на референдуму у Великој Британији као лошу вест за Пољску, Европу, а и саму Велику Британију коју ће одлука о напуштању Европске уније осетно ослабити.

        „Десило се. То је лоша вест за Европу, лоша вест за Пољску. То значи и дестабилизацију саме Велике Британије у овом тренутку“, рекао је Вашчиковски пољској телевизији Република.

        Додао је да ће од Европске уније остати само фасада.

        На Британију је отпадало 16 одсто БДП-а Уније и 13 одсто њеног становништва.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари