Алтернатива за Немачку ради на обједињавању евроскептика

МЕРКЕЛОВА И ОЛАНД НЕМАЈУ НИ ТРИ ГОДИНЕ ДА БРИСЕЛ И СТРАЗБУР

НЕ ПРЕПУСТЕ ПРОТИВНИЦИМА ЕУ

Фрауке Петри

  • Председник AfD Фрауке Петри позвала евроскептике Немачке, Француске и Велике Британије на сарадњу у Европском парламенту (ЕП), како би се реформисала Европска унија
  • Лидерство у националистичкој коалицији Петри прижељкује за своју странку „због (геополитичке) тежине Немачке“

Пише: Камран ГАСАНОВ

        УПРКОС напретку у борби против илегалних миграција након турскo-европскoг споразума од 18. марта, избегличкa кризa је и даље далеко од свог решења.

        Према подацима EU observer, од 9. септембра 2015. године, када су се државе чланице договориле о квотама, од 160 хиљада миграната у Грчкој и Италији - распоређено је свега 1145 лица. Земље чланице ЕУ невољно прихватају захтеве за политички азил.

        На привременим локацијама за регистрацију - мађарске власти свакодневно прихватају само 20-30 захтева азиланата.

        Распоређивање миграната унутар ЕУ, иако споро, ипак се обавља, али ће предстојећи талас избеглица из Либије Брисел тешко моћи да предупреди.

        После пооштравања контроле у ​​Егејском мору, још увек политички нестабилна Либија је повратила титулу главне миграционе капије ка Европи.

        Руку под руку са избегличком кризом јачају десничарске партије у Европи.

        Успех Алтернативе за Немачку (AfD) на изборима 13. марта у федералним земљама Баден-Виртемберг, Рајнланд-Пфалц и Саксонија-Анхалт покренуо је националисте у суседној Аустрији. У првом кругу председничких избора 24. априла кандидат из аустријске Партије слободе (FPÖ) Норберт Хофер је освојио готово 35,4% гласова, оставивши далеко иза себе представнике владајуће коалиције (ÖVP и SPÖ). А у другом кругу, 23. маја, за њега је гласало безмало 50% гласача. Само 30 хиљада гласова му је фалило, па да се усели у зимску резиденцију Хабсбурговаца - замак Хофбург.

        Победник је био кандидат странке Зелених Александар Ван дер Белен. Иако је председник симболична фигура аустријског политичког естаблишмента, у Немачкој и Европској унији су схватили сигнал упозорења из Беча.

        Француски премијер је задовољан што су „Аустријанци одбацили популизам и екстремизам“ оличен у FPÖ и позива Европу да „научи лекције“.

        Утицајни немачки лист Frankfurter Allgemeine Zeitung, француски Национални фронт и Алтернатива за Немачку прогласили су Хофера фактичког победника. Његов конкурент Ван дер Белен „никада не би имао прилику да дође на ову функцију, да Хофер није мобилисао целу Аустрију: половину за себе, другу против себе“, пише FAZ.

Норберт Хофер

        Током 2017. и 2018. године одржаће се парламентарни избори у Немачкој и Аустрији. Ако су у Алпској републици предиспозиције одређене у корист левичара и десничара, онда се судбина новог састава Бундестага решава већ данас.

        Владајућа фракција хришћанских демократа (CDU) и социјалиста (CSU) стоји на ивици распада због размимоилажења у миграционој политици. Министар финансија, антимигрантски настројене Баварске Маркус Зедер оптужује канцеларку Ангелу Меркел да одступа од принципа коалиције. Он упозорава да се CDU помера ка левици.

        „Ако неко у CDU мисли да се ослони само на гласаче Зелених и социјалдемократе, онда CDU неће освојити више од 30 одсто гласова. И тада ћемо временом добити аустријски однос снага“, - изјавио је посланик CSU у интервјуу за Spiegel, позивајући се на резултате избора у Аустрији.

        Идући за Меркеловом, социјалдемократе, као што су показали регионални избори (та партија је у Баден-Виртембергу и Саксонији изгубила половину гласова, устукнувши пред десничарима), такође губе подршку становништва и могу изгубити титулу друге највеће партије у земљи.

        Реално расположење бирача у Немачкој одражава нестраначки лист FAZ. Ако интеграциона политика CDU и социјалдемократа (владајуће странке у Бундестагу) пропадне, „онда ће и они доживети плаву револуцију, ако не на федералним председничким изборима, онда сигурно на наредним изборима за Бундестаг“, - пише један од четири уредника овог листа Бертолд Колер, позивајући се на догађаје у Аустрији. Плава и тегет су боје аустријског (FPÖ) и немачких националиста (AfD).

        Масовна миграција људи са Блиског истока у Европу, која је достигла врхунац у јесен 2015. године, инерционо утиче на политичку ситуацију у великом броју земаља ЕУ. Иако је аустријски канцелар Вернер Фајман, неколико месеци пре краја мандата (9. маја на „Дан Европе“!) иницирао затварање балканске избегличке руте, популарност његове партије - ÖVP није порасла.

        Инспирисана успехом својих истомишљеника у Европи, Алтернатива за Немачку настоји да координира деловање деснице на европском нивоу.

        Након састанака својих представника са члановима NF, председник AfD Фрауке Петри позвала је евроскептике Немачке, Француске и Велике Британије на сарадњу у Европском парламенту (ЕП), како би се реформисала Европска унија.

        Лидерство у националистичкој коалицији Петри препушта својој странци „због (геополитичке) тежине Немачке“. Наредни избори за Европски парламент заказани су за 2019. годину.

        Меркеловој и њеним савезницима остале су највише 3 године, да покушају да не препусте Берлин и Стразбур противницима европског федерализма.

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари