„ДАНАС“: Држава плаћа милион евра због погибије дипломата

АПЕЛАЦИОНИ СУД У РИМУ ОСУДИО ОФИЦИРЕ ЈНА И ОБАВЕЗАО СРБИЈУ

ДА ПЛАТИ ЗБОГ ОБАРАЊА ХЕЛИКОПТЕРА ЕЕЗ 1992. ГОДИНЕ

Оборени хеликоптер у Подрутама

Аутор: М. Раденковић

        ТРЕЋИ апелациони суд у Риму осудио је у одсуству двојицу официра ЈНА и обавезао државу Србију да исплати одштету од 950.000 евра због обарања хеликоптера Европске економске заједнице (ЕЕЗ) 1992. године у месту Подрутама у Хрватској, када су погинула четворица италијанских дипломата и један француски припадник војске.

       На основу командне одговорности за обарање хеликоптера ЕЕЗ на по 28 година затвора осуђени су пензионисани генерал ЈНА Љубомир Бајић и потпуковник Добривоје Опачић. Претходно је због обарања хеликоптера ЕЕЗ осуђен мајор ЈНА Емир Шишић, који је као пилот МИГ 21 погодио летелицу. Србија је као наследница ЈНА позвана да исплати одштету породицама страдалих у износу од 950.000 евра.

       У Министарству правде поводом овог случаја кажу да никаква званична документа нису добили из Италије.

       Потпуковник Опачић је у време обарања хеликоптера ЕЕЗ био први надређени мајору Шишићу на аеродрому Жељева у Бихаћу, одакле је МИГ 21 полетео. Исту пресуду на 28 година затвора добио је и генерал Бајић, тадашњи командант Пете армијске области, док је пуковник Божидар Мартиновић, командант оперативног центра противваздушне одбране у Београду, ослобођен оптужби. Бивши начелник Генералштаба ЈНА Благоје Аџић у међувремену је преминуо и није дочекао пресуду. Четворица челника ЈНА претходно су ослобођена оптужби за авионску несрећу, вишеструко убиство и покушај убиства и то због недостатка доказа 2008, али су породице погинулих уложиле жалбу, што је на крају довело до овакве пресуде.

       Након изрицања пресуде адвокати породица погинулих војника истакли су важност чињенице да је пресуда такође осуђујућа за државу Србију, од које се као наследника ЈНА тражи исплата материјалне одштете за дело које су починили њени војници. Међутим, на питање Данаса да ли су из Италије добили неки званичан захтев поводом овог случаја, у Министарству правде одговарају да никаква званична документа нису стигла на њихову адресу - нити поводом исплаћивања одштете, нити у виду захтева за екстрадицију осуђених официра.

Случај пилота Емира Шишића

 

       До ове пресуде италијанског суда, мајор Емир Шишић био је једини који је одговарао за обарање летелице ЕЕЗ, иако је италијански тужилац у више наврата инсистирао на командној линији одговорности. Мајора Шишића прво је у одсуству осудила Хрватска на 20 година затвора, због чега је по њеној потерници ухапшен у Мађарској 2001. године. У екстрадиционом притвору у Мађарској провео је 13 месеци, а у међувремену његово изручење тражила је и Италија којој је на крају испоручен. Шишић је првобитно осуђен у Италији на доживотну казну затвора, али је Апелациони суд смањио казну на 15 година, а потом на 12 година. Након проведене четири године у италијанском затвору, Шишић је добио дозволу да остатак казне служи у Србији, у Сремској Митровици одакле је добио услован отпуст 2008. године.

       Данас
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари