ЧУРКИН: Суспензијом ЗСО – косовски Албанци су се Србији осветили за Унеско

ДАЧИЋ ПРИЗНАО ДА СУ ОН И ВУЧИЋ ПОКЛОНИЛИ КОСОВУ*МЕЂУНАРОДНИ ПОЗИВНИ БРОЈ

Виталиј Чуркин

  • Шеф дипломатије Србије Ивица Дачић категорички оптужбе Вљоре Читаку да је Србија према Шиптарима водила „расистичку политику” према вама у УНЕСКО. Притом је додао: „Цео свет позива на борбу против исламофобије, а ја позивам на борбу против хришћанофобије”

         ВЛАСТИ самопроглашене републике Косово осветиле су се Србији због неуспелог покушаја уласка у УНЕСКО суспендовањем споразума о формирању Заједнице српских општина на Косову, изјавио је амбасадор РФ у УН Виталиј Чуркин на седници Савета безбедности посвећеној Косову.

         „Тешко да се може сматрати случајношћу то што су одлуку о суспендовању споразума о формирању ЗСО косовски Албанци донели дан након што је Генерална конференција УНЕСКО одбила захтев Косова за чланство у ток организацији. Стиче се утисак да се ради о баналној освети Србима који су одбранили свој став” - казао је амбасадор РФ у УН.

         Он је истакао да је само подношење захтева за чланство Косова у УНЕСКО у светлу „категоричког одбијања” Приштине да у оквиру дијалога с Београдом разматра питања српске културне и духовне баштине „сведочи о правом нивоу кооперативности косовских Албанаца, а заправо - о њиховој неспремности за тражење компромиса”.

         Чуркин је изразио забринутост због непостојања напретка у сфери побољшања „незавидног положаја српске заједнице” на Косову.

         „Непоштовање имовинских права Срба, пре свега оних која се тичу непокретности, угрожава саму економску основу њиховог преживљавања.

         Најалармантнији случај је тужба која је подигнута против православног манастира Високи Дечани око власништва околног земљишта, које по закону припада Српској православној цркви” - истакао је он.

         Представница Приштине Вљора Читаку, која се представила као „амбасадор Косова у САД”, својим говором потврдила је тезу руског дипломате о неспремности за сарадњу и тражење компромиса.

         По њеним речима, заштита православних светиња је унутрашње питање Косова, и то питање се „више неће покретати и разматрати у оквиру дијалога у Бриселу”.

         „Исто тако нећемо разматрати са Србијом и нећемо тражити њену одлуку или сагласност за улазак у међународне организације” - казала је Читаку.

         Она је оптужила Београд за „жестоку, нечасну расистичку кампању засновану на фалсификованим чињеницама” која је онемогућила Косово да се учлани у УНЕСКО.

         Читаку је изјавила да ће Приштина покушати поново 2017. године.

         „Једном нисмо успели, фалила су нам три гласа, али уверавам вас да ћемо следећи пут успети” - истакла је он.

         Шеф дипломатије Србије Ивица Дачић категорички је одбацио њене оптужбе.

         „Србија није водила „расистичку политику” према вама у УНЕСКО. О каквој расистичкој политици може бити речи, ако смо показали колико је манастира и цркава уништено (на Косову). Показали смо кадрове манастира Високи Дечани из XIV века који се налази под заштитом УНЕСКО, а на којем су били исписани графити са симболиком Исламске државе” - казао је Дачић.

         „Цео свет позива на борбу против исламофобије, ја исто тако позивам на борбу против хришћанофобије” - додао је он.

         Што се тиче изјава Приштине о одбијању дијалога с Београдом због чланства у међународним организацијама, Дачић је спочитао Читаку да „проводи много времена у САД” и не зна право стање ствари.

         „Србија је дозволила Косову да добије међународни позивни број - изјавио је шеф српске дипломатије. - Међународна унија за телекомуникације вам никада не би доделила позивни број да им ја нисам писао. То је договрено у Брислу”.

         Што се тиче неуспеха Косова у УНЕСКО, он је истакао да је Организација исламске сарадње вршила притисак на своје чланице да приликом разматрања захтева гласају за или да се уздрже.

         „Али, не може се све постићи силом. Потребан је дијалог” - нагласио је Дачић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари