Британија у другом кварталу имала рекордан економски пад међу великим економијама

ВЛАДА ЗА СУБВЕНЦИОНИСАЊЕ ПЛАТА ЗАПОСЛЕНИХ ДАЛА 44 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА

Риши Сунак

* Министар финансија Риши СУНАК: „Раније сам говорио да су пред нама тешка времена, а бројеви које видимо показују да су стигла. Стотине хиљада људи већ је изгубило посао, а наредних месеци ће их нажалост бити још много више“            

___________________________________________________________________________________

        БРИ        БРИТАНСКА привреда ушла је у рецесију пошто су званични подаци показали да је у другом кварталу ове године забележила рекордни пад међу водећим светским економијама од 20,4 одсто.

       Рекордни привредни пад у другом тромесечју, који је данас објавио Национални статистички биро, уследио је након што је у првом кварталу забележен узастопни месечни пад од 2,2 одсто.

       Озбиљнији пад почео је тек пред крај тог периода, када се 23. марта Велика Британија придружила већини осталих европских држава и због пандемије увела ограничења у јавном животу и замрзла привредне активности.

       Рецесија се дефинише као пад привредних активности у два узастопна тромесечја. Британска рецесија дубља је од рецесије забележене у по економској снази упоредивим европским државама попут Француске и Немачке, или у САД.

       У Британији је ујуну забележен месечни раст економије од 8,7 одсто.

       Британска влада се нада да ће додатне мере, као што је отварање пабова и ресторана помоћи привреди да поново ојача. Али, имајући у виду размере привредног пада, према оцени стручњака, неизбежно ће доћи и до наглог пораста броја незапослених.

 

       "Раније сам говорио да су пред нама тешка времена, а бројеви које видимо показују да су стигла. Стотине хиљада људи већ је изгубило посао, а наредних месеци ће их нажалост бити још много више", изјавио је британски министар финансија Риши Сунак.

       Британска влада је до сада успела да држи под контролом број незапосланих, захваљујући пакетима субвенција за плате, чиме су спречена масовнија отпуштања.

       По програму очувања радних места током пандемије, Влада је из буџета плаћала велик део плата запослених на принудном одмору, под условом да не буду отпуштени. Тај програм искористило је око 1,2 милиона послодаваца који су тако плаћали око 9,6 милиона својих радника, што је државу коштало 33,8 милијарди фунти (44 милијарде долара).

       Министар финансија Сунак програм намерава да обустави у октобру, уз оцену да пружа "лажну наду" радницима на принудном одсуству и умањује њихове шансе да нађу нови посао.

       Сунак је истовремено нагласио да "нико неће бити остављен без наде или изгледа".

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари