Бертран Пикар спрема Solar Impulse 2 за први лет око света

ПОЛЕТЕЋЕ КРАЈЕМ ФЕБРУАРА ИЛИ ПОЧЕТКОМ МАРТА ИЗ АБУ ДАБИЈА, А ЦЕО ЛЕТ ПОДЕЉЕН - НА ДЕСЕТ ЕТАПА

  • Само лет преко Кине потрајаће цео месец. У случају принудног спуштања на воде Тихог или Атлантског океана – Пикару и његовог партнеру Андреу Боршбергу падобраном ће бити спуштен чамац са залихама воде и хране
  • Solar Impulse-2 први пут је полетео 2. јуна 2014. године код швајцарског градића Пејерн. Распон крила му је 72 метра, а тежак је само 2,3 тоне јер је произведен од влакна угљеника. Може да развија брзине до 140 километара на сат и да се дигне до 12.000 метара у висину

         ШВАЈЦАРСКИ аеронаут Бертран Пикар спрема се путовање око света на авиону Solar Impulse 2 који ради на соларне батерије.

         Пикар треба да полети из Абу Дабија, главног града Уједињених Арапских Емирата у периоду између 28. фебруара и 2. марта.

         Само путовање је подељено на десет етапа и треба да траје укупно пет месеци. Пикар ће летети над територијама: Индије, Кине, САД, Јужне Европе и Северне Африке.

         Према његовим речима, „кинеска етапа” треба да потраје цео месец.

         Швајцарац ће, наравно, морати да прелети и два океана: Атлантски и Тихи.

         Пикар ће летети у пару са Андре Боршбергом. Смењиваће се у управљању авионом чији лет ће непрекидно пратити амерички сателитски навигациони систем GPS.

         „Не можемо гарантовати да да ћемо са земљом стално бити у тонској вези, али је она предвиђена” – рекао је Пикар.

         Он је открио да избор Абу Дабија за полазну тачку целог путовања није случајан јер су УАЕ постигли „значајне резултате у примени чистих технологија и обновљивих извора енергије”.

         Пикар је посебно указао да та држава гради „еколошки чисти град Масдар који неће у атмосферу испуштати никакве штетне гасове”.

         Швајцарац признаје да би током целог лета „најгори сценарио” био – принудно спуштање на воде Тихог или Атлантског океана. Наглашава, међутим, да је и то унето у „план лета” и открива да је за евакуацију авиона предвиђено пет до седам дана. А за спасавање њега и Боршберга – 24 сата. Још конкретније, њима двојици би падобраном био спуштен чамац са потребним резервама хране и воде.

         Пикар је свој први лет око света извео 1999. године, али балоном. За протеклих 12 година у Solar Impulse је уложио 152 милиона долара. У пројекат је, иначе, укључено 130 људи.

         Solar Impulse-2 први пут је полетео 2. јуна 2014. године код швајцарског градића Пејерн. Распон крила му је 72 метра, а тежак је само 2,3 тоне јер је произведен од влакна угљеника.

         У корпус авиона умонтирано је 17.000 фотоелемената.

         Авион може да развија брзине до 140 километара на сат и да се дигне до 12.000 метара у висину.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари