Амерички наредник био пет година у рукама Талибана, па себе прогласио „муџахедином“

ОБАМА НА УДАРУ КРИТИКА ЗБОГ НАЧИНА НА КОЈИ ЈЕ БОУИ БЕРГДАЛ БИО ОСЛОБОЂЕН

         АМЕРИЧКИ наредник Боуи Бергдал који је прошле недеље авганистански исламистички покрет Талибана ослободио из заробљеништва, током петогодишњег заточеништва прешао је у ислам. Чак је почео да себе назива муџахедином - учесником рата против „неверника“ којима талибани сматрају пре свега Американце, саопштила је америчка телевизија Fox News, позивајући се на тајне документе који су се нашли у њеном поседу.  

         Подаци ове телевизије говоре да се Бергдал „отворено братимио“ са члановима покрета Талибан и изјавио да се придружује муџахединима. Он је са талибанима играо фидбал и ишао на гађања из „калашњикова“.

         У неком моменту Талибани су му чак дозволили да носи оружје. Иако његов однос са талибанима није увек био без проблема: дуго га је чувало до 200 људи. Бергдал је чак једном приликом покушао бекство, био на слободи пет дана да би поново био ухваћен и бачен у челични кавез, тврди Fox News.

         Ова телевизија је добила документе које је припремила компанија Eclipse Group која има блиске односе са Пентагоном. На челу компаније је Дјуи Клариџ, бивши високопозиционирани припадник CIA којем је за време мандата Џорџа Буша старијег суђено у предмету „Иран-контрас“.

         Бергдал је нестао након што је напустио америчку базу у авганистанској провинцији Пактија 29. јуна 2009. године. Након тога се дознало да су га заробили Талибани.

         Прошле недеље, након пет година заточеништва, објављено је да је наредник ослобођен у замену за пет команданата покрета Талибан.

         На основу договорених услова размене, ослобођени талибани се предају Катару на чијој територији треба да проведу годину дана.

         Америчка администрација је доживела критике опозиције након ослобађања Бергдала. Републиканци су желели да у Конгресу обаве слушање - да ли је председник Барак Хусеин Обама законито одобрио размену заробљеника јер претходно није обавестио Конгрес.  

         Осим тога, појавиле су се вести да је Бергдал могао бити и дезертер и да је током потраге за њим погинуло шест америчких војника.

         Обама је изјавио да нема намеру да се извињава због ослобађања Бергдала јер сматра да је тражење ратних заробљеника света обавеза власти.

         Пентагон је изјавио да ће истражити околности како је Бергдал нестао чим се он у потпуности опорави.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари