Америчка војна интервенција ће активирати вулкан

ПОРТПАРОЛ ИСТОЧНИХ ХРИШЋАНСКИХ ЦРКАВА ЗАЈЕДНОПРОТИВ ЗАПАДНОГ ВОЈНОГ МЕШАЊА У КОНФЛИКТ У СИРИЈИ

 

  • Патријарх ирачке Калдејске цркве Луј Рафаел Сако: „Америчка војна интервенција била би исто што и активирање ерупције вулкана који ће прогутати Ирак, Либан и Палестину. А можда неко управо то и жели”.
  • Патријарх Сиријске католичке цркве Јусеф ИИИ Јунан оптужио је стране силе да су „наоружале побуњенике, подстицале насиље и још више затровале односе сунита и шиита”
  • Чак и хришћани који се противе Башару Асаду - одлучно одбацују могућност војног удара споља

         ПОГЛАВАРИ источних хришћанских цркава, свесни да њихови појединачни апели нису довољни, заједно су се обратили водећим западним престоницама поводом Сирије.

         Источни хришћани су већином подржавали ауторитарне и секуларне режиме - Садама Хусеина у Ираку и породицу Асад у Сирији - који су штитили њихова права и сигурност. Након пада Садама Хусеина 2003. радикални сунитски исламизам се проширио и милиони хришћана су побегли из својих градова и села.

         У сиријском сукобу већина хришћана је подржала Башара Асада због страха од доласка исламиста на власт. Зато би могли да плате високу цену ако радикални сунити дођу на власт.

         Од Јерусалима до Алепа, од Бејрута до Багдада, могућност војног напада западних земаља оштро су осудили патријарси источних цркава које су на овим просторима од почетака хришћанства и који не желе да их исламисти поистовећују са „крсташима” као што се то догодило у Ираку 2003. године.

         Најоштрији је ирачки патријарх Луј Рафаел Сако, поглавар Калдејске цркве, који је рекао да би америчка војна интервенција била исто што и „активирање ерупције вулкана који ће прогутати Ирак, Либан и Палестину. А можда неко управо то и жели”.

         Бискуп Алепа Антоан Аудо говори о претњи „светског рата”. А Маронитски патријарх Бехара Бутрос Раи оптужио је „земље на Западу, али и на Истоку„ да „подстичу све те сукобе”.

         „Управо гледамо како се потпуно уништава оно што су хришћани градили 1.400 година суживота с муслиманима”, оценио је он.

         Патријарх Сиријске католичке цркве Јусеф ИИИ Јунан оптужио је стране силе да су „наоружале побуњенике, подстицале насиље и још више затровале односе сунита и шиита”.

         „Запад мисли да ће доласком сунита на власт демократија заменити диктатуру, али се тешко варају”, упозорио је.

         Патријарси су истакли да челници западних земаља нису превише забринути док чекају закључке истраге УН о прошлонедељном хемијском нападу. Подсетили су да су Американци пре десет година пошли у ирачки рат због наводног оружја за масовно уништење. Зачуђени су што Запад мало пажње придаје етничкој и верској димензији у садашњој дестабилизацији.

         Указали су да чак и хришћани који се противе Башару Асаду одлучно одбацују могућност војног удара споља.

         Хришћани чине 10 одсто сиријске популације.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари