Агент БНД се са агентима ЦИА тајно сретао у Аустрији и предао им 300 докумената

РАЗОТКРИВЕН НАКОН ШТО ЈЕ -ТРИ НЕДЕЉЕ ПРЕ ХАПШЕЊА - УСЛУГЕ ПОНУДИО И РУСКОЈ СПОЉНОЈ ОБАВЕШТАЈНОЈ СЛУЖБИ

  • Двојни агент 28. маја генералном конзулату Русије у Минхену упутио мејл са понудом својих шпијунских услуга. Дотад је НСА већ био проследио укупно 218 тајних докумената БНД, а Русима је – да би се „представио и препоручио” – приложио три, од којих су се два тицала „Сноуденовог одбора” Бундестага
  • То електронско писмо су „пресрели” агенти Федералне службе за заштиту устава. Да би открили – ко га је послао, обратили су се за помоћ америчким колегама.  Захтев је остао без одговора, а сваки траг тог писма у систему електронске поште био је – избрисан. Тада су Немци почели да размишају и да трагају сами...
  • Ангела Меркел – која се налази у посети Кини – још није јавно реаговала, али је извор из њеног окружења открио да је шокирана и потресена и још подвукао: „Ако се акт шпијунаже потврди, репутација САД  у Немачкој претрпеће значајну штету. То ће бити доказ несхватљиво грубог односа према Немачкој земље која је један од њених најближих савезника”

         ШПИЈУНСКИ скандал избацио је на површину, поред осталог, да се агент БНД сам понудио Американцима, а да се без успеха нудио и – Русима.

         Како су открили листови Frankfurter Allgemeine am Sonntag и Der Spiegel, 31-годишњи шпијун разоткривен је након што је – три недеље пре хапшења - своје услуге понудио и руској Спољној обавештајној служби.

         Он је 28. маја генералном конзулату Русије у Минхену упутио мејл са понудом својих шпијунских услуга. Дотад је НСА већ био проследио 218 (укупно око 300) тајних докумената БНД, а Русима је – да би се „представио и препоручио” – приложио три документа, од којих су се два тицала „Сноуденовог одбора” Бундестага који расветљава деловање америчке електронске шпијунаже (НСА)  на територији Немачке.

         То електронско писмо су „пресрели” агенти Федералне службе за заштиту устава. Да би открили – ко га је послао, обратили су се за помоћ америчким колегама.

          Захтев је остао без одговора, а сваки траг тог писма у систему електронске поште био је – избрисан. Тада су Немци почели да размишају и да трагају сами...

         Убрзо су открили и о коме се ради и да је поменути агент БНД на исти начин понудио своје услуге и Американцима. Сасвим конкретно: да им је своје услуге понудио мејлом послатим у амбасаду САД  у Берлину. Њени обавештајци су се – за разлику од Руса – одмах „упецали”.

         Испоставило се да су се Американци са двојним агентом сретали у Аустрији најмање три пута и да су му за услуге дали најмање 25.000 евра.

         Према подацима које је објавио Bild am Sonntag, агент БНД је агентима ЦИА предавао тајне документе једном недељно. Укупно им је „изручио” 218 докумената, од којих су се неки (последњи) тицали и истраге „Сноуденовог одбора”.

         Исти лист тврди да је ухапшени двојни агент као мотив своје сарадње са Американцима назвао – „болесну правдољубивост”.

         Иначе, извор из окружења Ангеле Меркел – која се налази у посети Кини – открио је да је она шокирана и потресена информацијама о америчком шпијуну у редовима немачке обавештајне службе.

         Исти извор је још подвукао: „Ако се акт шпијунаже потврди, репутација САД  у Немачкој претрпеће значајну штету. То ће бити доказ несхватљиво грубог односа према Немачкој земље која је један од њених најближих савезника”.

         Едвард Сноуден је током 2013. Разоткрио да је америчка електронска шпијунажа у немачкој прсретала до 500 милиона телефонских разговора и интернет-контаката месечно, а и да је прислушкивала мобилни телефон Меркелове.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари