Додик: Срби хоће у ЕУ, али не по цену одустајања од Републике Српске и права да уређују своју кућу

НАГЛАСИО: НАРЕДНИХ ДАНА ЋЕ СЕ ВИДЕТИ КО СЛУЖИ СВОМ НАРОДУ И КОМЕ ЈЕ ЕУ ЦИЉ, А КОМЕ - ИЗГОВОР

Милорад Додик

* „БиХ никад није била функционална, како у првим годинама после Дејтона, тако и данас. Што је више надлежности са нивоа ентитета преношено на државни ниво, она је све лошије функционисала, губила је смисао дејтонске и постајала никаква

* „Нама Србима ЕУ је шанса да живимо у простору без граница после веома тешког 20. века. Ми ту шансу нећемо испустити. Али је немамо чиме искористити ако је цена тога одустајање од Републике Српске, нашег права на уређивање своје куће. БиХ може бити једна функционална заједничка кућа Бошњака, Срба и Хрвата. Заједница два, односно три ентитета. Не може бити кућа једних, у којој смо ми подстанари

________________________________________________________

          У НАРЕДНИМ данима ће се видети ко је спреман да служи свом народу, а ко судбину свог народа ставља у руке господара служећи њему, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

          - Чудно неко време! Фебруар је, а у БиХ нема снега! Упркос томе, у данима који долазе свако ће показати свој траг. Видеће се јасно, као на длану, ко је спреман да буде господар своје судбине, који служе свом народу, а ко судбину свог народа ставља у руке господара служећи њему - поручио је Милорад Додик на друштвеној мрежи Икс.

          Додик наводи да ће се у наредним данима видети коме је циљ Европска Унија, а коме изговор.

          - Видеће се ко гледа напред, а ко у ретровизор. Неко је пре 30 година поставио погрешну дијагнозу болести од које болује БиХ. И ми смо се љутили на ЕУ зато што њихова терапија не делује, а они су се љутили на нас јер нисмо дисциплинован пацијент - наводи Додик.

          Истакао је да уколико тражимо и желимо почетак преговора с ЕУ, морамо се понашати европски.

          Он каже да су ЕУ њене чланице изградиле функционалном тако што су дефинисале оквир, принципе и правила која сви једнако тумаче и придржавају их се, чак и када нису потпуно задовољни.

          - Наш оквир је Дејтонски споразум, али га неки желе тумачити како им одговара, иако је прецизно дефинисао надлежности, права и обавезе. Снага ЕУ почива на способности да се постигне договор који се поштује, код нас се договор сматра слабошћу. Снага се доказује свађом и изигравањем договора - истиче Додик.

          Председник Српске је навео да ће се видети постоји ли спремност да се то промени.

          - БиХ никад није била функционална, како у првим годинама послије Дејтона, тако и данас. Што је више надлежности са нивоа ентитета преношено на државни ниво, она је све лошије функционисала, губила је смисао дејтонске и постајала никаква - рекао је Додик.

          Додик истиче да је разлог то што неки нису били посвећени спровођењу надлежности, већ како да од ентитета одузму нове и нове.

          -  Политика базирана на неостваривим циљевима водила је у ћорсокак. Видећемо да ли се и то променило. Устав одражава реалну потребу баланса интереса три народа и два ентитета и подсећа на правила САД или ЕУ и већ сам неколико пута рекао - није проблем у уставном оквиру, већ у мотивима и намерама - рекао је Додик.

          Поручио је да ће се видети постоје ли искрени мотиви.

          - Не може се договор и компромис правити на искључивости. Ако није како хоћу, онда сте против БиХ. То је враћање на позиције које су довеле до трагедије. Србија жели у ЕУ, Хрватска је у ЕУ, ми Срби желимо Републику Српску и БиХ у ЕУ с механизмима заштите као ЕУ. Ти механизми нису увек свима по вољи, али они гарантују европску солидарност. А она није - колико ће се коме дати. Него, без обзира ко је колики, има једнака права - истакао је Додик.

          Навео је да жели земљу која функционише попут Европске уније у ЕУ, заједно са Србијом.

           - Нама Србима ЕУ је шанса да живимо у простору без граница после веома тешког 20. века. Ми ту шансу нећемо испустити. Али је немамо чиме искористити ако је цена тога одустајање од Републике Српске, нашег права на уређивање своје куће. БиХ може бити једна функционална заједничка кућа Бошњака, Срба и Хрвата. Заједница два, односно три ентитета. Не може бити кућа једних, у којој смо ми подстанари - закључио је Додик.

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари