Додик: БиХ треба концепт мирног разлаза, па да видимо шта можемо као посебне државе

ПРЕДСЕДНИК СРПСКЕ ТРЕБА ДА ПО АУТОМАТИЗМУ БУДЕ И НАШ ЧЛАН ПРЕДСЕДНИШТВА БиХ“

* „Ми имамо право да кажемо како ћемо бирати нашег члана Председништва и мислимо да председник Српске, који има динамику и упознат је са свим детаљима за Републику Српску, треба да буде члан Председништва БиХ... Тако се  Република Српска може боље бранити

* „Све више гласова иде ка томе да је БиХ експеримент, потпуно подељена и да се распада, као и да је потребно успоставити концепт мирног разлаза који би требало да доведе до тога да народи у БиХ дођу до својих територијално-политичких јединица, уз обавезу да се то разграничи мирно и да се обавежу на сарадњу која подразумева несметан проток људи, робе и неких других ствари

* „Може ли доћи до мирног распада БиХ?  Данас је то реално. Неће Бошњаци! Није питање њихово ’неће’, већ наше ’хоћу’. Све више људи у Европи и свету види да ово не иде нигдје, осим неколико појединаца које плаћају бошњачки и муслимански лобији по Америци и они причају исту причу годинама

* Верујем да може доћи до тога да Савет безбедности УН не прихвати новог високог представника. Чак могу рећи да ће доћи до тога, а томе је допринела Народна скупштина и шта мене брига за /Кристијан/ Шмита и Њемачку. Пита ли нас ико шта ми мислимо? Њемачка хоће опет да реафирмише причу о БиХ, а нама је доста тих прича и не желим свој живот да потрошим на неуспешне приче о БиХ”

__________________________________________________
 

       СРПСКИ члан и председавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио да ће током предстојећих измена Изборног закона БиХ предложити да из Републике Српске у једној личности треба бирати члана Председништва и председника Републике, те да председник Српске по аутоматизму буде члан Председништва БиХ.

       “Ми имамо право да кажемо како ћемо бирати нашег члана Председништва и мислимо да председник који има динамику и упознат је са свим детаљима за Републику Српску треба да буде члан Председништва”, рекао је Додик, који је и лидер СНСД-а.


       Он је рекао за “Независне новине” да је о томе разговарано.

       “У Српској треба да постигнемо консензус о томе и то треба учинити јер се тако Република Српска може више бранити”, појаснио је Додик.

Па да видимо можемо ли као државе да

успоставимо монетарни систем...


       Он је истакао да ће Република Српска веома активно учествовати у изменама Изборног закона БиХ, те да у томе треба да учествују и власт и опозиција, а никако чланови Централне изборне комисије БиХ јер нису легални.

       “Озбиљна политика је била да ми изађемо из приче `Сејдић и Финци` и не будемо колатерал приче која се дешава у Федерацији БиХ. Рекли смо - у Српској се бира један непосредним гласањем, изволите завршите свој процес, а када то дефинишете идемо да се договарамо о измени Изборног закона”, каже Додик.

       Када је реч о БиХ, Додик истиче да све више гласова иде ка томе да је она експеримент, потпуно подељена и да се распада, као и да је потребно успоставити концепт мирног разлаза који би требало да доведе до тога да народи у БиХ дођу до својих територијално-политичких јединица, уз обавезу да се то разграничи мирно и да се обавежу на сарадњу која подразумева несметан проток људи, робе и неких других ствари.

       “Па да видимо да ли тако као посебне државе можемо да успоставимо јединствен монетарни простор под условима који одговарају свима, а не само једној страни”, рекао је Додик.

       На питање да ли заиста верује да може доћи до мирног распада БиХ, Додик је одговорио да је то данас реално.

       “Неће Бошњаци! Није питање њихово ’неће’, већ наше ’хоћу’. Све више људи у Европи и свету види да ово не иде нигде, осим неколико појединаца које плаћају бошњачки и муслимански лобији по Америци и они причају исту причу годинама”, рекао је Додик.

Кадар из интервјуа турској

државној телевизији

       Он је навео да међународна заједница сада инсистира на реформама као што су Високи судски и тужилачки савет БиХ /ВСТС/ и јавне набавке, које је она направила.

       “Они су то направили, и тај ВСТС и јавне набавке, и сада хоће да ми поправљамо њихове бљувотине и онда кажу да је то врхунска ствар на путу ка ЕУ. Они сада хоће да ми легализујемо њихова кршења Устава, а ми то нећемо и инсистираћемо да се ВСТС врати под надлежност ентитета”, рекао је Додик.

Око најважнијих питања желимо консензус

и са „издајничком опозицијом“

       Он верује и да је могуће вратити отете надлежности од Српске које су пренесене на ниво БиХ.

       “На прошлој седници Народне скупштине тражио сам да се опозиција сагласи да изађемо у парламент и јединствено донесемо одлуку о статусу Српске и када они буду спремни - ја сам спреман да то урадимо. Свестан сам шта значи унутрашњи консензус и у таквим стварима он је важнији од међународног”, рекао је Додик.

       Одговарајући на питање зашто на том плану нема консензуса у Српској, Додик је рекао да је у питању карактерологија самих Срба, који сматрају да је само оно што они раде најважније.

       “Увек у некоме траже кривца, а не у себи. Ко је крив? Политички гледано, било би корисно да се бар на неколико тема нађе јединство. Тога нема, али чекаћемо. И са таквом издајничком опозицијом волели бисмо да направимо консензус зато што је он далеко изнад наших и њихових квалификација о томе”, рекао је Додик.

       Он додаје да са њима о томе не може да се разговара и да се то могло видети на последњој седници Народне скупштине Републике Српске о чему се ради.

       “Било је нормално да Српска реафирмише своју позицију и каже да она бира високог представника, а потврђује Савет безбедности и да каже Република Српска не прихвата високог представника, а Савет безбедности да га не потврди”, рекао је Додик.

       Он верује да може доћи до тога да Савет безбедности УН не прихвати новог високог представника.

       “Сада могу рећи да ће доћи до тога, а томе је допринела Народна скупштина и шта мене брига за /Кристијан/ Шмита и Њемачку. Пита ли нас ико шта ми мислимо? Њемачка хоће опет да реафирмише причу о БиХ, а нама је доста тих прича и не желим свој живот да потрошим на неуспешне приче о БиХ”, рекао је Додик.

Бранимо здравствени систем

од преоптерећења

        Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да здравствени сектор у Републици Српској није угрожен, те да се у ситуацији борбе са вирусом корона показао флексибилнијим и бољим у односу на такве системе у појединим земљама окружења.

       Додик је рекао да је истина да су здравствени радници преморени, али да је срећан што овде нису виђене сцене из болница у Италији, Шпанији, Француској и Америци, када се акумулирао број мртвих који је био и до 1.000 дневно.

       "Ми то нисмо доживели и све ове мере што предузимамо - предузимамо због страха од преоптерећења", рекао је Додик за "Независне новине".


Уплатили смо 6,5 милиона евра за 400.000 доза

Фајзерових вакцина – а где су наше паре?


       Он је поновио да је БиХ преварена и када је реч о набавци вакцина против вируса корона из Ковакс механизма.

       "Превара је сама идеја БиХ јер се стално покушава да се све оно што се ради на интернационалном плану централизује на БиХ, па тако и вакцине. Уплатили смо 6,5 милиона за 400.000 доза Фајзерових вакцина и сада се прави као славодобитна манифестација да су вакцине дошле, а није дошло ништа. Питамо се где су наше паре?", каже Додик.

       Он истиче да на том плану 15.000-16.000 вакцина које су дошле не значе ништа.

       "Тражимо да нам испоруче оно што смо платили и питамо зашто је неко нешто продао што није имао? Каква је то превара, каква је то врста солидарности? Немам потребу за неким свађалачким односом, али то су чињенице. Немамо више потребу за било каквим колективним набавкама у било ком смислу", поручио је Додик.

       Додик указује да Српска не би имала ништа да није успела да уђе у набавку руске вакцине "спутњик V" и да није обезбедила 80.000 кинеских вакцина.

       "У наредним данима доћи ће и 30.000, 40.000 доза вакцина `спутњик V`", рекао је Додик.

ЕУ неће да интегрише наш

простор – реч је о превари


       Додик је истакао да ЕУ наш простор неће да прикључи и да је реч о превари.

       "Да су хтели, не би мењали правила. Прављена је анализа - од 26 земаља 18 њих да се сада врати и пролази процедуру коју ми пролазимо - не би прошле у чланство у ЕУ. Нама се стално пооштравају услови, а то је само фини пут да кажу - не требате нам. Македонија је пример и промена имена државе", истиче Додик. 

       Он је рекао да је пре 10 или 15 године био еврооптимиста и веровао у правичност Запада, али да је потпуно променио став и сада сматра да су они неправични и саможиви.

       "Сада сматрам да све што они чине, чине да себе обезбеде, а нама продају приче и окупирају наше економије, банке које су већ окупирали и управљају са свиме", каже Додик.

       

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари