Коваљчук Путину: Развили смо прототипове ракетних мотора за летове у дубоки космос
ПРЕДОЧИО ШЕФУ ДРЖАВЕ: НОВИ МОТОРИ ДАЈУ САСВИМ ДРУГАЧИЈИ ПОТИСАК И ДРУГЕ МОГУЋНОСТИ
Директор "Курчатова" показује председнику
РФ достигнућа института
* Михаил КОВАЉЧУК: „Сада сва даља истраживања космоса зависе одсуштински нових мотора. Досад смо летели у свемир користећи мотор РД-180 који је триста секунди износио ракету у небо, па је – као ударцем ногом у задњицу – изводио на балистичку путању. Међутим, на те путање не можемо да утичемо, а морамо да маневришемо, па ће нам нови мотори бити потребни и за слетање на Месец"
___________________________________________________________
РАЗВИЛИ смо прототипове ракетних мотора за летове у дубоки космос, рекао је Михаил Коваљчук, шеф руског атомског Националног истраживачког центра „Курчатов“.
Ово је изговорио на састанку са председником РФ Владимиром Путином:
„Сада сва даља истраживања космоса зависе одсуштински нових мотора. Досад смо летели у свемир користећи мотор РД-180 који је триста секунди износио ракету у небо, па је – као ударцем ногом у задњицу – изводио на балистичку путању. Међутим, на те путање не можемо да утичемо, а морамо да маневришемо, па ће нам нови мотори бити потребни и за слетање на Месец".
Према речима Коваљчука, прототипови нових мотора „дају потпуно другачији потисак и друге могућности за летове у дубоки свемир“.
Тренутно Русија развија нову летелицу Орао, која ће заменити свемирски брод Сојуз са људском посадом.
Дизајниран је за превоз људи и терета на свемирске станице, а такође би требало да постане један од кључних елемената руског лунарног програма.
Институт Курчатов је основан 12. априла 1943. за развој совјетског нуклеарног оружја.
Под окриљем института обједињен је значајан део научног потенцијала Русије у области нуклеарне физике, енергетике, науке о материјалима, биологије и генетике, као и информационих технологија.
Међу главним његовим правцима рада, дефинисаним програмом активности за период 2023-2027. су развој нуклеарних технологија, истраживања у области нових материјала, генетике и биотехнологија, као и развој технологија сличних природним.