Београдски Вечни пламен биће упаљен пламеном узетим са Вечног огња у Москви
У СВЕЧАНОСТИ У МЕМОРИЈАЛУ ОСЛОБОДИОЦИМА БЕОГРАДА УЧЕСТВОВАЋЕ И ВУЧИЋ И ЛАВРОВ
* На церемонији узимања пламена који је потом отпремљен у Србију, председник Руског историјског друштва, Срегеј НАРИШКИН, рекао: „Овај симболични чин обележиће вековно братство наша два народа, засновано на заједничкој историји, заједничкој вери и богатим културним традицијама“
* Шеф Россотрудничества Јевгениј ПРИМАКОВ: „За Србе је ово важно. Они памте и цене ко је у Другом светском рату ослободио Југославију и Балкан“
____________________________________________________________________
У МОСКВИ приређена церемонија узимања пламена Вечног огња са гроба Незнаног војника ради његовог преношења у Београд.
Вечни огањ се који се налази уз саме зидине Кремља, за `узимање пламена`је председник Руског историјског друштва Сергеј Наришкин, који је и директор руске Спољн еобавештајне службе, рекао да ће постати симбол братства руског и српског народа.
„Сутра ће овај пламен бити пренет у Београд на спомен обележје ослободиоцима главног града Југославије. Овај симболични чин обележиће вековно братство наша два народа, засновано на заједничкој историји, заједничкој вери и богатим културним традицијама“, рекао је Наришкин.
Указао је да је српски народ претрпео велике губитке током ратних година као резултат политике геноцида коју су према њему водили Хитлеровци:
Сергеј Наришкин
„Стотине хиљада цивила су намерно истребљени у Југославији рукама Хитлерових егзекутора и њихових саучесника усташа. Ослободилачка мисија Црвене армије била је спас српске нације. Сигуран сам да је очување сећања на подвиг совјетског војника и наших савезника - српских патриота антифашиста - морална дужност наша два народа, наше две братске државе“.
Наришкин је подсетио да је 2020. обележавана 75. годишњица победе антихитлеровске коалиције у Другом светском рату и да су Црвена армија и совјетски народ одлучујуће допринели победи:
„Више од милион војника и команданата Црвене армије дало је своје животе за ослобађање земаља Источне и Централне Европе од нацистичких освајача. А захвално сећање на ове догађаје и даље живи у срцима многих обичних Европљана“.
Церемонији су присуствовали и заменик министра одбране - начелник Главног војно-политичког директората оружаних снага РФ генерал-пуковник Андреј Картаполов, шеф Россотрудничества Јевгениј Примаков, директор четвртог европског одељења МИП РФ Јуриј Пилипсон и специјални представник председника РФ за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој.
Пренос Вечног огња у Србију – нагласио је Швидкој - није тек симболични чин, већ и подсетник да су се совјетски грађани борили заједно са југословенском ослободилачком војском:
„Мислим да ће политизација историје проћи. На крају ће постати јасно ко је ко. Уопште не негирам напоре савезничке антихитлеровске коалиције. Али, не губимо из вида како су се догађаји развијали током Другог светског рата. Стога ће манипулисање историјом нестати а истина ће остати. За нашу земљу је сећање на рат свето и остаће заувек“.
Данашња церемонија је темпирана за крај Године сећања и славе у Русији.
Први Вечни пламен у Србији биће запаљен 15. јануара током свечаности код скулпторске и архитектонске композиције „Вечни пламен“ код Меморијала ослободиоцима Београда.
Према речима Примакова, председник Србије Александар Вучић и руски министар спољних послова Сергеј Лавров учествоваће у тој свечаности:
„За Србе је ово важно. Они памте и цене ко је у Другом светском рату ослободио Југославију и Балкан“.