Свечано отворен 62. београдски Међународни сајам књига
„ПОЧАСНИ ГОСТ” НЕМАЧКИ ЈЕЗИК – НЕМАЧКА, ШВАЈЦАРСКА, АУСТРИЈА И ЛИХТЕНШТАЈН ИЗЛАЖУ 350 НАСЛОВА
- Сајам ће обележити и 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног, 250 година од рођења Филипа Вишњића, 125 Иве Андрића, 150 година од смрти Шарла Бодлера, век од смрти Владислава Петковића Диса и Милутина Бојића, 170 година Његошевог “Горског вијенца”, 50 година од издавања романа “Сто година самоће” Габријела Гарсије Маркеса и романа “Дервиш и смрт” Меше Селимовића
- ФАКТИ: Тако је то: један језик имају земље (Немачка и Аустрија) које су кроз историју чиниле све да српски не буде један језик – да се од њега откину и „црногорски” и „босански”…
У БЕОГРАДУ је данас свечано отворен 62. Међународни сајам књига чији је почасни гост немачки језик, а предвиђено је да у оквиру те манифестације Немачка, Швајцарска, Аустрија и Лихтенштајн представе своје савремено стваралаштво са 350 премијерних наслова.
Свечано отварање сајма почело је програмом “Четири земље један језик” у 18 сати а посетиоци су имали прилику да се упознају са 1.000 књига савремених аутора немачког говорног подручја.
Отварању у Хали 2 Београдског сајма присуствовао је велики број грађана и посетилаца те манифестације.
Капије Београдског сајма званично су за посетиоце отворено од 10 часова, а љубитељима писане речи ће се до 29. октобра, под слоганом “Кључ је у књигама”, представити 450 излагача из Србије и иностранства.
Како је најављено, добитница Нобелове награде за књижевност Херта Милер одржаће предавање у понедељак у Југословенском драмском позоришту, а гости сајма биће и Марсел Бајер, Владимир Каминер, Јан Вагнер, Фолкер Кучер, Инго Шулце, Арно Камениш, Дана Григорча, Мелинда Нађ Абоњи, Јонас Лишер, Тереза Преауер, Валентин Гребнер, Луц Ратенов и Катрин Регла.
Амбасадори Немачке, Аустрије и Швајцарске Аксел Дитман, Јоханес Ајгнер и Филип Ге, као и принц Стефан од Лихтенштајна ће у понедељак у оквиру прогама “Необична географија” заједно са писцем и бившим амбасадором Србије у Бечу Драганом Великићем представити своје земље и културу.
Кроз различите програме Сајам ће обележити и 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног, 250 година од рођења Филипа Вишњића, 125 Иве Андрића, 150 година од смрти Шарла Бодлера, век од смрти Владислава Петковића Диса и Милутина Бојића, 170 година Његошевог “Горског вијенца”, 50 година од издавања романа “Сто година самоће” Габријела Гарсије Маркеса и романа “Дервиш и смрт” Меше Селимовића.
Као и сваке године Школски дан је у четвртак, 26. октобра, а породични дани су 23. и 24. октобра.
Цена појединачних улазница је 250 динара, а за групне посете 150 динара.
(Бета)