Рио: Амери воде, Кинези их прате, нас нема

САД ИМА 32 МЕДАЉЕ, ОД КОЈИХ 11 ЗЛАТНИХ, КИНА 23, 10 ЗЛАТНИХ, МАЂАРИ ОД СЕДАМ, ПЕТ ЗЛАТА

После пета дана такмичења на Олимпијским играма у Рију већ је подељно брдо медаља. Од укупног броја до сада освојених - највише је отишло у Европу (39%), па у Азију (34%), затим на два америчка континента (19%), Океанију (6%), док су Афричке земље на последњем месту (2%).

На листи доминирају спортисти из САД и Кине.

Американци их имају највише, а једино Јапана има више бронзи од „јенкија“. Спортисти из САД освојили су 32 одличја - по 11 златних и сребрних, односно 10 бронзаних медаља. Кинези на другом месту имају 10 златних, пет сребрних и осам медаља најслабијег сјаја.

Изненађење је Јапан, који се са два злата у џудоу петог дана такмичења пробио на треће место. Биланс ове земље је шест првих места, само једно сребро и чак 11 трећих победничких постоља. Укупно 18 одличја!

Аустралија је двоцифрена и налази се на четвртом место са 12 освојених медаља (пет златних, два сребра и пет бронзи). Следе Мађари са само седам одличја, од којих пет златних и по једно друго и треће место. Одлични су и Руси, али због мањка златних медаља, укупан број од 15 им доноси шесто место (4-7-4).

12. Тајланд (2-1-1)

Изненађујуће лош пласман имају бројни спортисти из Немачке. Спортска велесила заузима на листи освајача медаља тек 13. место (1-2-1).

Занимљиво да ни Бразил није сјајан. Домаћини су се до сада радовали злато и сребру, а исти биланс има Словенија, најбоље рангирана држава бивше СФРЈ. Хрватска је освојила злато, док је џудисткиња Кељменди освојила исто одличје за самопрокламовану државу Косово.

Медаље су освојили спортисти из Вијетнама (1-1-0), Кинеског Тајпеха (1-0-2), Грузије (0-1-0), Азербејџана (0-1-0), Малезије (0-1-0), Монголије (0-1-0), Филипина (0-1-0), Киргистана (0-0-1), Уједињених Арапских Емирата (0-0-1).

Једну бронзу, и то у бициклизму, има Пољска.

Укупно 45 држава се пело на победничка постоља...