Die Welt: Свет је парализован страхом од рецесије у САД

ЗВОНО ЗА УЗБУНУ: У СТРАХУ СУ И ВАШИНГТОН, И ПЕКИНГ, И МОСКВА, И БРИСЕЛ

  • Утицајни немачки лист упозорава: Сви светски капитали су парализовани страхом. Песимисти тврде да је рецесија у САД већ почела, а да Америку чека криза најкасније 2017-те. Стагнација камата у САД у посебно тежак положај довешће Европску централну банку. У Европској унији сада имамо економски раст, али он неће потрајати              
  • Die Welt посебно указује да 14 одсто инвеститора у својим калкулацијама већ полази од тога да ће током 2016-те бар једна земља напустити ЕУ. То може пре свих бити Финска, а можда и Велика Британија...

        БРИСЕЛ, Пекинг и Москва са страхом очекују крах америчке суперекономије - тврди Die Welt.

        Немачки лист процењује да ЕУ, Кина и Русија никада нису биле у већој зависности од економије САД као сада када све више знакова говори да јој прети криза.

        „Свет је парализован страхом од рецесије у САД“ - наглашава утицајни немачки лист.

        Аутор текста у Die Welt, Холгер Цшепиц, подсећа да економско уздизање (неке земље) обично траје пет година, а да за њим долази пад. Америчка економија се опоравља и уздиже већ седам година и зато ће осма која почиње - уверен Цшепиц, донети проблеме.

        Die Welt указује да ће америчка суперекономија кренути надоле у време када је стање на светским тржиштима крхкије него икад и када ММФ упозорава да ће показатељи економског раста у свету бити разочаравајући.

        Исти лист прецизира: међународна трговина је у проблемима, економска будућност Кине нејасна, иако Пекинг покушава да поправи ствари девалвацијама јуана...

        „Осећање панике није, међутим, захватило само Кину, него и Вашингтон, Брисел, Токио и Москву. Сви светски капитали су парализовани страхом“ - подвлачи Die Welt.

        И додаје: „Песимисти тврде да је рецесија у САД већ почела, а да Америку чека криза најкасније 2017-те. Стагнација камата у САД у посебно тежак положај довешће Европску централну банку. Европској унији сада имамо економски раст, али он неће потрајати“.

        Die Welt посебно указује да 14 одсто инвеститора у својим калкулацијама већ полази од тога да ће током 2016-те бар једна земља напустити ЕУ. То може пре свих бити Финска, а можда и Велика Британија...

        Све веће проблеме правиће губици нафтних компанија и дугови земаља у развоју који су достигли 18 билиона долара и даље ће расти, угрожавајући тржишта сировина.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари