МЕКАЛИСТЕР: Српска влада има импресиван реформски курс, али млади имају мало перспективе

АЛБАНИЈА, КОСОВО И ЦРНА ГОРА МОРАЈУ БИТИ ПРОГЛАШЕНИ

ЗА ЗЕМЉЕ СИГУРНОГ ПОРЕКЛА

Дејвид Мекалистер

  • Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер: Може се разумети што људи са Балкана желе да из привредних и социјалних разлога дођу у Немачку, али пут за то није тражење азила за политички прогоњене. Они који имају добре квалификације - имају шансу за радну визу

        ИЗВЕСТИЛАЦ Европског парламента за Србију, немачки демохришћанин Дејвид Мекалистер, истакао је да српска влада следи импресивни привредно-политички реформски курс и да се, када је реч о азилантима са Балкана, ситуација у свим земљама западног Балкана не може генерализовати.

        Он се, у интервјуу за таблоид „Билд“, такође заложио да се, у питању решења навале азиланата, Косово, Албанија и Црна Гора прогласе земљама сигурног порекла.

        „Не сме се ситуација у земљама западног Балкана генерализовати. На пример, српска влада следи један импресивни привредно-политички реформски курс. Генерално гледано је, међутим, привредна ситуација у свих шест земаља западног Балкана тешка. Свуда је висока незапосленост. Млади имају мало перспективе“, одговорио је Мекалистер на питање зашто толико пуно људи бежи са Балкана.

        „Многи пакују своје ствари. Више од 40 одсто оних, који траже азил, долазе из шест балканских земаља. Истовремено је квота признања азилантског статуса 0,2 одсто и то је проблем“, рекао је Мекалистер.

        Он је указао да хиљаде поступака о стицању азила који се води, заузимају капацитете нужне да би се помогло стварно прогоњеним људима.

        Оцењујући да се може разумети што људи са Балкана желе да из привредних и социјалних разлога дођу у Немачку, Мекалистер је упозорио да пут за то, међутим, није тражење азила за политички прогоњене.

        Он је навео да они који имају добре квалификације имају и шансе за радну визу и захтевао да се азилантски поступци убрзају и одбијени брзо врате у своје земље порекла.

        На питање да ли је то довољно, одговорио је да није и да Косово, Албанија и Црна Гора, такође, морају бити проглашене земљама сигурног порекла.

        Мекалистер је навео да од помоћи може бити и информациона кампања у балканским земљама о малим шансама за добијање азила и о легалним могућностима уласка.

        „У Немачку се већ годинама усељавају људи. Ми, у светским размерама, имамо један од најмодернијих и најотворенијих система за улазак. Наше законодавство о усељавању и праву на боравак, ипак, није баш посебно разумљиво написано“, рекао је Мекалистер.

        Он је додао да треба разумљивије формулисати постојећа правила и да се, при томе, усељавање и право на азил морају пажљиво разликовати.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари