Авај, авионима који прелећу Атлантик за само сат - летеће наша деца и унуци
А „ЕРБАС” ЈЕ У АМЕРИЦИ ВЕЋ ПАТЕНТИРАО ХИПЕРСОНИЧНИ ПУТНИЧКИ АВИОН
- Ми не живимо у епохи прогреса, живимо у епохи „замрзнутог” прогреса у којој се научна мисао развија, а иновативна производња - не
Пише: Антон ХАШЋЕНКО
ЧИТАМ у вестима да је компанија „Ербас” у САД заштитила патентом хиперсонични путнички авион који би био у стању да прелети Атлантик за само један сат. Међутим, у истој вести се наглашава да је производња таквих авиона – авај, далеко.
Жалосно је знати да ће на таквим и сличним апаратима летети наша деца и унуци, а не ми.
У свету има много разних технологија о којима смо у детињству читали само у научнофантастичним романима, а то сада није никаква фантастика него реалност. Само, ни то нико не жури да претвори у живот.
А не жури зато што би то било против економских интереса ових који контролишу технологије прошлости.
Додуше, често је провалија између конструкције нечега и његове реализације огромна, а и тражи огроман новац који заинтересовани у неком временском периоду можда и немају.
Како год ко све ово замишљао, ми не живимо у епохи прогреса, живимо у епохи „замрзнутог” прогреса у којој се научна мисао развија, а иновативна производња – не.
Не говорим само о ајфонима и осталим гаџетима – мада је и то својеврсно стајање на месту, само лепо упаковано. То није доказ прогреса, поготово не револуционарног, већ пре – маркетинг.