Амерички генерал Џозеф Вотел: Русија је претња самом постојању САД и NATO
ПЕНТАГОН СПРЕМА ОРУЖЈЕ ЗА ОБАРАЊЕ РУСКИХ И КИНЕСКИХ БЕСПИЛОТНИХ ЛЕТЕЛИЦА
Џозеф Вотел
- Начелник Главне управе Пентагона за јединице за специјалне задатке Џозеф ВОТЕЛ: Русија нам упућује изазов у свакој погодној прилици. То ради са намером да створи ситуацију у којој NATO не би могао да се развија
РУСИЈА проверава чврстину Сједињених Држава и користи сваку прилику да разједини државе чланице NATO - изјавио амерички генерал Џозеф Вотел, начелник Главне управе Пентагона за јединице за специјалне задатке.
У интервјуу телевизији Fox News, Вотел је оценио да деловање Русије на дужи рок представља „најзначајнију претњу националној безбедности САД, а и самом постојању Америке и NATO“:
„Русија нам упућује изазов у свакој погодној прилици. То ради са намером да створи ситуацију у којој NATO не би могао да се развија. Русија је ове године закључила уговоре у области атомске енергетике са три земље које су традиционални савезници САД - Јорданом, Египтом и Саудијском Арабијом - а то сведочи да Москва има намеру да конкурише САД и да шири сферу свога утицаја“.
Вотел не крије: САД ће - да би сметале деловању Русије - „помагати својим савезницима“.
Утолико пре, нагласио је Вотел, што Владимир Путин ширење NATO доживљава као претњу себи и својој земљи и ствара „замрзнуте конфликте у региону“ - да би зауставио ширење алијансе на Исток. А за то користи „хибридно ратовање“.
А шта се иза Вотелових оцена и оптужби крије - делом је разјаснио амерички војни експерт Џозеф Тревитик.
Према његовима сазнањима, у Пентагону су већ проценили да форсирани развој борбених беспилотних летелица у Русији и Кини не угрожава само једно од монополских преимућстава САД већ и „ударо по битној надмоћи америчке армије“.
Зато - тврди Тревитик - Пенатагон увелико изучава могућности обарања туђих борбених дронова. Чак се то сматра приоритетнијим од стварања система за пресретање противничких ракета и артиљеријских пројектила великог калибара.
Према његовим речима, ликвидација беспилотних летелица део је „концепције парирања САД хибридним методима ратовања“.
Тревитик тврди да ће армија САД за обарање противничких дронова користити аутоматски топ релативно малог домета јер и дронови лете на релативно малим висинама. Наводно је већ утврђено да ће такви сопови бити много ефикаснији од ракетних система којима је потребно знатно више времена да се припреме за деловање.
Тревитик открива да засад највеће шансе има 50-милимтарски аутоматизовани топ Bushmaster II који производи Orbital ATK. Тај топ покреће електромотор, а може да испали 200 метака у минути.