АМЕРИЧКИ ЕКСПЕРТИ: Суперловац F-35 је лошији од F-16 произведеног пре 40 година
СИНГЕР И КОУЛ ТВРДЕ ДА ПЕНТАГОН РАДИ НА ОРУЖЈУ КОЈЕ ЋЕ ПОСТАТИ СЛАБА ТАЧКА САД
- „Пентагон се нада на боље, а морао би да се спрема за горе. Неки његови пројекти су формално предвиђени „за сваки тип рата, а у суштини нису подесни ни за један”
СКУПИ амерички програми за наоружавање националне армије већ су застарели, а нови пројекти нису у стању да донесу превагу у савременим конфликтима, а још могу постати слабо место америчке армије у случају ратова великих размера – упозорили су Питер Ворен Сингер и Бренд Скоукрофт Огист Коул.
Први је специјалиста за наоружање 21. века, а други – истраживач у Центру националне безбедности САД.
Овај ауторски двојац наглашава да су извештаји о тестирањима новог америчког ловца F-35 – у условима који су имитирали ваздушну борбу – показали да тај супер авион пете генерације има слабије резултате него F-16 који је почео да се производи још пре 40 година.
Сингер и Коул коректно наводе да произвођач F-35 и Пентагон тврде да тестирање није било коректно и да нови ловац није ни предвиђен да учествује у ваздушним дуелима.
Открили су такође да америчка ратна морнарица купује бродове за 479 милиона долара иако су испитивања показала да бродови тог типа нису у стању да издрже савремене битке.
Тврде да је слична ситуација и са америчким „ваздушним танкерима” КС-46 који не располажу заштитом „изнад обичне опасности”.
Сингер и Коул наглашавају: „Пентагон се нада на боље, а морао би да се спрема за горе. Неки његови пројекти су формално предвиђени „за сваки тип рата, а у суштини нису подесни ни за један”.
По њиховој процени, Вашингтон би већ морао признати да се нашао на самом прагу нове трке у наоружању јер Кина већ тестира три различита програма за беспилотне ударе са великих растојања, плус – велику беспилотну летелицу „Божанствени орао” која ће потенцијално бити у стању да открива и најновије америчке шпијунске авионе у које тренутно инвестира Пентагон.