Пентагон успешно тестирао мини-шатл X-37B који ће бити његово космичко оружје
ЈЕДАН ОД НАЈТАЈНИЈИХ ПРОЈЕКАТА АМЕРИЧКЕ ВОЈНЕ КОСМОНАУТИКЕ
Х-37В
- Х-37В се може сматрати лаким ваздушно-космичким авионом. Дугачак је 8,23 метра, распон крила му је само 4,6m. Са испуштеним точковима - висок је нешто мање од три метра. Може да прими терета колико један пикап. Опремљен је са два ракетна мотора Rocketdyne
- Бивши начелник главног штаба руских стратешких ракетних снага генерал Виктор ЈЕСИН: Х-37В нема неку нарочиту шпијунску супериорност. Али, Американци су својим мини-шатловима наменили да носе оружје, укључујући и нуклеарно. Претпостављам да су зато одбацили нашу и кинеску иницијативу да се забрани држање у космосу било каквог оружја. Габарити X-37B су такви да може носити и хиперсонично високопрецизно оруже са класичном бојевом главом. То их повезује са програмом муњевитог глобалног удара
АМЕРИКАНЦИ су извели још једно успешно лансирање свог мини-шатла Х-37В, али су амерички генерали војни стручњаци били веома шкрти на речима.
Тачније, великих речи и похвала није било. Говорило се само о „провери техничких параметара“ и „тестирању нових технологија“. А мини-шатл је апарат који може да носи и нуклеарно оружје!
Х-37В је на орбиту изнела ракета-носач Atlas V. Међутим, о овој мисији се зна веома мало. „Процурило“ је само да је за последњи тест-лет коришћен усавршени „јонски ракетни мотор“ који ће мини-шатлу омогућити „маневрисање у космосу“.
Од раније се зна да је Х-37В носио апаратуру NASA за изучавање утицаја космичке средине на различите врсте материјала. Добијени подаци ће се користити приликом производње будућих космичких апарата.
Има претпоставки да је Х-37В носио и шпијунску и опрему за „поправљање покварених сателита“.
Америчка армија тренутно има два X-37B које Пентагон званично нзива „експерименталним космички апаратима“, а америчка штампа - „тајним шатловима“.
Од 2010, САД су лансирале три апарата из серије Х-37В чијим главним улогама се сматрају: достављање мањих терета у космос и „космичка шпијунажа“.
Рад на овој свемирској беспилотној летелици један је од најтајнијих подухвата америчке војне космонаутике.
Х-37В се може сматрати лаким ваздушно-космичким авионом. Дугачак је 8,23 метра, распон крила му је само 4,6 м. Са испуштеним точковима - висок је нешто мање од три метра.
Може да прими терета колико један пикап. Опремљен је са два ракетна мотора Rocketdyne 2/3. За разлику од великог шатла, који је користио моторе од старта, Х-37В своје користи само за маневрисање у космосу.
Дописни члан Руске академије космонаутике Јуриј Караш поводом новог тест-лета рекао је:
„X-37B ће служити Пентагону, а вероватно и CIA и NSA. Његови задаци су примарно обавештајни. Грубо речено: држање „на оку“ Земље. Његов предност над класичним космичким апаратима је у томе што може на орбиту носити скупу апаратуру и враћати је на Земљу, а још је ту апаратуру могуће заменити другом. Дакле, то је боље и исплативије него лансирати сателите за једнократну употребу, поготово што X-37B има осетно боље маневарске способности“.
Бивши начелник главног штаба руских стратешких ракетних снага - генерал-пуковник Виктор Јесин - сматра да X-37B нема неку нарочиту шпијунску супериорност, али указује да не треба потцењивати могућност мини-шатла да носи оружје, укључујући нуклеарно.
Јесин посебно наглашава: „Американци су својим мини-шатловима очито наменили да носе оружје, укључујући и нуклеарно. Претпостављам да су зато одбацили нашу и кинеску иницијативу да се забрани држање у космосу било каквог оружја. Габарити X-37B су такви да он може носити и хиперсонично високопрецизно оруже са класичном бојевом главом. То их повезује са програмом муњевитог глобалног удара. Маневарске способности ће X-37B омогућавати да се спушта и поново подиже, да брзо мења трајекторију лета, а то је управо оно што је потребно з употребу оружја и поновно узлетање“.