Вучићева Србија заједно са Грчком у црвеном алармантном пољу ризика за пословање
И МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ИСПРЕД - МАЈСКИ ИЗВЕШТАЈ
АМЕРИЧКЕ БОНИТЕТСКЕ КУЋЕ „ДАН И БРЕДСТРИТ“
- Иза напредне Србије - само БиХ. А ауторитетна америчка кућа оцењује да Србија има слабе шансе и за краткорочни економски раст и упозорава да би Влада Србије могла да одустане од нормализације односа са Приштином чиме би се створило трајно жариште сукоба на северу Косова. Још горе од тога, уколико би Србија одустала од пута ка ЕУ, будућа влада би могла поново да отвори питање спољних граница Србије и да ли српска држава треба да интегрише и друге делове Балкана, као што су север Косова или Република Српска
АМЕРИЧКА бонитетска кућа „Дан и Бредстрит“ у мајском извештају и даље сврстава Србију у групу земаља са високим ризиком пословања, оцењујући да су по питању дугорочног економског потенцијала уочљиве нове потешкоће у процесу пријема у ЕУ.
Србија са оценом DB5 налази се у црвеном, алармантном пољу ризика и са Грчком припада групи земаља са високим ризиком, док нижи рејтинг у регији има Босна и Херцеговина, која је окарактерисана као земља веома високог ризика са рејтингом DB6, наводи се у саопштењу „Дан и Бредстрита“, уз напомену да је распон процењених ризика означем оценама од DB1 до DB7.
У региону и даље највећи рејтинг имају Словенија и Хрватска (DB3), следе Бугарска, Македонија, Румунија, Албанија и Мађарска.
У извештају америчке бонитетске куће, оцењено је да су изгледи за придруживање Србије ЕУ и даље неизвесни, иако је Европски парламент обновио позив за отварање преговора о чланству, а Европска комисија успешно организовала нову рунду разговора Србије и Косова.
Прецизира се да је ЕУ забринута због одбијања Србије да уведе санкције Русији, као и учешћа у војној паради у Москви.
Нови извештаји, додаје се, указују на то да су спроведене само четири од 17 области наведених у Бриселском споразуму, чиме се пружа могућност чланицама ЕУ, којима није стало до чланства Србије, да могу да стопирају даље преговоре.
„Одлагање пријема Србије у чланство ЕУ може имати негативних последица. Краткорочно, постоји ризик да се изгуби прави тренутак за неопходне реформе привреде и пословног окружења, које су већ прихваћене од становништва као услов за улазак у ЕУ“, истичу аналитичари „Дан и Бредстрита“.
Према њима, Влада Србије би могла да одустане од нормализације односа са Приштином чиме би се створило трајно жариште сукоба на северу Косова.
„Још горе од тога, уколико би Србија одустала од пута ка ЕУ, будућа влада би могла поново да отвори питање спољних граница Србије и да ли српска држава треба да интегрише и друге делове Балкана, као што су север Косова или Република Српска. У том смислу, најава Владе Републике Српске да намерава да одржи референдум о независности у 2018. представља главни средњорочни политички ризик за Србију“, наводи се у мајском извештају највеће светске бонитетске куће.
Према „Дан и Бредстриту“, слаби су изгледи Србије за краткорочни економски раст, а предвиђен је пад БДП-а за 2015. годину од 0,2 одсто.
„Влада је под великим притиском смањења потрошње како би ограничила раст јавног дуга и испунила услове за кредитну линију ММФ-а, потребну због отплате обавеза према иностранству. Могуће отпуштање радника и смањење плата у јавном сектору, повец́ање пореза и административних цена имало би негативан утицај на личну потрошњу. Укидање субвенција како за јавне тако и за (одабране) приватне компаније смањило би инвестиције којима дуго већ недостају кредитне линије“, оцена је „Дан и Бредстрита“.
Бета