Американци одлажу производњу F-35 за четири године
ПОНОВИЋЕ СУДБИНУ F-111 ЗА КОЈИ СЕ ТАКОЂЕ ТВРДИЛО ДА ЈЕ ЧУДО-АВИОН, АЛИ ЈЕ (УМЕСТО 1500) ПРОИЗВЕДЕНО САМО 500
F-35
- Конструктор F-16 Пјер СПРЕЈ: Проблем су и топови којих засад нема на видику. Софтвер који би управљао тим топовима још није ни у плановима и заиста се неће појавити пре 2019. године. Међутим, проблем уопште није ни лак. Тај софтвер садржи осам милиона редова програмског кода
ТВОРЦИ најскупљег и најсавременијег америчког војног авиона - F-35 - нашли су се пред „техничким проблемима“ и објавили да се почетак његове експлоатације помера за четири године - са 2015-те на 2019-ту.
Реч је о борбеној летелици са веома кратким узлетом и „хеликоптерским слетањем“. Американци тврде да је „једва приметан“, да је већ „добио предвиђено наоружање“ и да има најмодернију електронику и да може реализовати „буквално сваки задатак“.
Па ипак, будућност овог супер-авиона прилично је магловита. Понајвише због недавно откривених проблема са његовим „специјалним софтвером“.
Претходно се открило и да има проблема са топовима. Конструктор F-16 Пјер Спреј тим поводом је изјавио да су се проблеми F-35 „одавно очекивали“. При том је прецизирао:
„Реч је о сасвим новим топовима којих засад нема на видику. Софтвер који би управљао тим топовима још није ни у плановима и заиста се неће појавити пре 2019. године. Међутим, проблем уопште није ни лак ни једноставан. Тај софтвер садржи осам милиона редова програмског кода“.
Американци на овом авиону раде последњих 20 година.
Произвођач авиона - компанија Lockheed Martin - још се није огласила, а Пентагон пориче да се сам пројекат одлаже.
Спреј, међутим, прогнозира да ће САД од тог пројекта сасвим одустати:
„Уверен сам да ће тај ловац наредних година донети толико проблема да ће тих летелица бити произведно највише 500. F-35 ће технички бити толико проблрматичан да ће се сви правити да он није ни потребан, да постоје боље идеје и да је време да се ради над новим борбеним авионом“.
Спреј је свој закључак извео овако: „Исту судбину је имао F-111. Тврдило се да је чудо-авион, али је од планираних 1500 било произведено само 500. Мислим да ће се то исто догодити и са F-35“.