Стоп уједињеним монополима и колонијалној економској политици
Из економског манифеста Двери
- Србију вуче на дно спрега међународних интересних група, ММФ-а, мултинационалних компанија, НАТО-пакта, политичких странака под њиховом контролом, тајкуна и контролисаних медија
ДИЈАГНОЗА СТАЊА
Сматрамо да је за садашње изузетно лоше стање у економији Србије најзаслужније функционисање уједињених монопола Србије – спреге међународних интересних група, ММФ-а, мултинационалних компанија, НАТО-пакта, политичких странака под њиховом контролом, тајкуна и контролисаних медија
Спровођена је колонијална економска политика држањем прецењеног курса динара који је вештачки одржаван приливом девиза од сумњивих и спорних приватизација и нерационалним задуживањем. Такав курс је стимулисао увоз и чинио домаћу производњу неисплативом услед чега су погашени бројни производни капацитети.
Привреда је постала презадужена, неликвидна и са великим ненаплаћеним потраживањима. Знатно је повећан платно-билансни и трговниски дефицит, знатно повећана корупција, а велики број грађана се задужио, остао без посла, доведен на ивицу пропасти.
СТРAТЕШКИ ЦИЉЕВИ НОВЕ ЕКОНОМСКЕ ПОЛИТИКЕ ДВЕРИ
Разбијање уједињених монопола
1. Разбијање уједињених монопола и обезбеђивање нормалних тржишних услова за мала и средња предузећа;
2. Што веће улагање у привреду из буџета;
3. Супституција увоза домаћом производњом;
4. Смањење унутрашњег и спољног дуга до његовог нестанка.
РЕШЕЊА И КОНКРЕТНЕ МЕРЕ
Антиглобалистички и антитајкунски порез
- Формирање нових дугорочних извора финансирања за подстицање домаће производње и развоја инфраструктуре кроз оснивање фонда за одрживи развој којим ће управљати српска дијаспора. Оснивање банке у власништву ПИО фонда чији би се капитал формирао санирањем бројних захватања и позајмица постепеном, строго наменском емисијом динара
- Преиспитивање и поништавање сумњивих и спорних приватизација, доношење закона о пореклу имовине и национализација имовине стечене корупцијом, политичким и монополским позицијама
`Лек` за кредите индексиране у швајцарцима и еврима
- Темељна реконструкција банкарског система, доношење новог закона о банкама и решавање проблема кредита индексираних у страној валути.
Укидање зависности од ММФ
- Раскидање зависног односа од ММФ-а и постизање посебног договора са повериоцима који пристану да отпишу што већи део дуга.
Закон о пореклу имовине
- Преиспитивање и поништавање сумњивих и спорних приватизација, доношење закона о пореклу имовине и национализација имовине стечене корупцијом, политичким и монополским позицијама.
Српске реке, шуме и извори да трајно остану - српски
- Спречавање приватизације стратешких ресурса државе Србије: извора вода, шуме, електроенергетског потенцијала, речних токова и сл.
Оштре мере против корупције и монопола
- Борба против корупиције и уједињених монопола увођењем оштрих мера које укључују и антиглобалистички и антитајкунски порез.
Смањење и платног и трговинског дефицита
- Супституција увоза подржана од развојне банке, давањем пореских олакшица, увођењем царинских и ванцаринских заштита, чиме би се смањио платно-билансни и трговински дефицит.
Министарство за храну
- Формирање Министарства за храну, давање субвенција и пореских олакшица, оптимизација процеса извоза хране кроз готове производе за Русију и друга тржишта.
Произвођачи хране и потрошачи власници прерађивачких фабрика
- Нови власнички концепт којим би се омогућило да произвођачи и потрошачи хране буду власници над прерађивачким капацитетима и обнова потрошачког задругарства.
Фонд за развој под управом дијаспоре, оснивање банке у власништву ПИО
- Формирање нових дугорочних извора финансирања за подстицање домаће производње и развоја инфраструктуре кроз оснивање фонда за одрживи развој којим ће управљати српска дијаспора. Оснивање банке у власништву ПИО фонда чији би се капитал формирао санирањем бројних захватања и позајмица постепеном, строго наменском емисијом динара.
Порез од богатих у нове технологије
- Увођење једноставнијег, ефикаснијег и праведнијег пореског система кроз који би се опорезивали грађани који имају највеће приходе по било ком основу, а тако прикупљена средства усмерила у нове технологије.
Обнова научног рада и наменске производње
- Примена осталих мера кроз обнову наменске производње, обнову научног рада за потребе привреде на иститутима и факултетима, усклађивање образовања са потребама привреде, равномерни регионални развој, поједностављење законских прописа и унапређење државне управе.
(Извод из Економског манифеста Двери кога у целини можете прочитати на нашем интернет сајту www.dverisrpske.com)
Информативна служба
Покрета Двери – За живот Србије