ТАДИЋ: Борићемо се за кандидатуру, али статус кандидата није сигурна ствар
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ПОСЛЕ СУСРЕТА
СА ПРЕДСЕДНИКОМ ЕВРОПСКОГ САВЕТА ВАН РОМПУЈЕМ
- Тадић нагласио да криза на северу Косова не доприноси добијању статуса кандидата за Србију
- Ако смо сви довољно одговорни и уколико пажљиво размотримо могућа решења у којима Београд и Србија не признаје независност Косова, али истовремено проналазимо решења која су корисна за све, изјавио Борис Тадић
- Фaктu: Ево зашто нам иде добро и зашто, што би рекао Давид Штрбац, плачемо од среће. Председник Србије уверава и себе и друге да „криза на северу Косова не доприноси добијању статуса кандидата за Србију“. А његов министар спољних послова Вук Јеремић - ни два дана раније - српски искрено реже: „Окончање сарадње са Хашким трибуналом није учинило да Србија направи ни један нови корак на европском путу. Не верујем да ће косовски процес бити пресудан када је реч о будућности Србије у ЕУ“. У најмању руку: један од њих не може да буде у праву. А заправо: нису обојица! Лукаве обојица!
БРИСЕЛ, (ФоНет) - Председник Србије Борис Тадић изјавио је, после разговора са председником Европског савета Херманом Ван Ромпујом, да је оптимиста у погледу могућности да Србија 9. децембра добије статус кандидата за Европску унију (ЕУ), али да сагледава „опасности и ризике у целом том процесу“.
„Овог тренутка не могу да кажем да ли ће Србија добити статус кандидата 9. децембра, али могу да кажем да ће се Србија борити да добије тај статус“, изјавио је Тадић новинарима у Бриселу.
Он је поручио да у јавности не би требало слати „нереалистичне поруке“ да је статус кандидата сигурна ствар.
Тадић је нагласио и да криза на северу Косова не доприноси добијању статуса кандидата за Србију.
Он је подсетио да је у дијалогу Београда и Приштине постигнуто неколико важних решења, које Влада Србије почиње да примењује.
Тадић је изнео очекивање да ће бити пронађено решење за учешће представника Приштине на регионалним скуповима, указујући да је Србија конструктивно предложила неколико решења, која су у складу са Резолуцијом 1244, документом који чува интегритет и суверенитет Србије.
Мој апел Србима на северу, КФОР-у, ЕУЛЕКС-у и представницима Приштине на максималну уздржаност, јер само миран и рационалан приступ може да нам помогне да решимо проблем из прошлости, нагласио је Тадић.
Верујем да можемо да пронадемо решење за албанско-српски конфликт на Косову, ако рационално приступамо, поновио је Тадић.
Ако смо сви довољно одговорни и уколико пажљиво размотримо могућа решења у којима Београд и Србија не признаје независност Косова, али истовремено проналазимо решења која су корисна за све, рекао је Тадић.
Тадић је рекао и да атмосфера у Унији, с обзиром на економску кризу, није најповољнија за процес проширења, али да Србија очекује од европских партнера и сваке појединачне чланице конструктиван приступ.
Према његовим речима, економска криза је дубока па су и неке земље ЕУ затражиле помоћ и сарадњу Међународног монетарног фонда.
Србија, такође, може очекивати други талас кризе, рекао је Тадић и додао да је добио подршку за развој економске сарадње Србије са Унијом.