Пентагон потресају кинески делови у авионима B-1 и F-16
КИНЕСКИ ТИТАНСКИ ДЕЛОВИ ВЕРОВАТНО КОРИШЋЕНИ И ЗА РАКЕТНЕ СИСТЕМЕ STANDARD MISSILE-3
F-16
- Кинески магнети коштају 2 долара по комаду и увезени су за 115 предсеријских ловаца F-35 чија је испорука предвиђена за мај 2014.
СТРУЧЊАЦИ Пентагона открили су у америчким бомбардерима Boeing B-1 и ловцима Lockheed Martin F-16 резервне делове кинеске производње, саопштило је америчко министарство одбране.
Министарство сматра да је слаба контрола америчких подизвођача разлог што се поткрала ова грешка. У Пентагону су овај случај окарактерисали као „јавашлук“ и позвали произвођаче оружја да повећају будност у свим ланцима испорука.
Руководства компанија Lockheed, Northrop, Boeing and Raytheon одбила су да коментаришу овај случај и препоручила да се разјашњења и информације траже од америчке владе.
Reuters не искључује да ће Пентагон тражити компензацију од ових компанија.
Како је истакао представник Министарства одбране САД, кинески титански делови за прву уградњу у авионе могли су бити коришћени и за амерички систем ракетне породице Standard Missile-3 којег су заједно пројектовали САД и Јапан.
Америчко законодавство забрањује да војна индустрија користи сировине из Кине и других земаља због бојазни да могу зависити од страних испоручилаца и америчку војну технику учинити осетљивом у току неких будућих конфликата, прецизира Reuters.
Испоставило се да су кинески магнети коришћени при производњи америчких ловаца пете генерације F-35.
Пентагон је 2012. и 2013. године одобрио да се кинеске компоненте користе у програмима производње F-35 чија вредност износи 392 милијарде долара, док су државни функционери говорили да су забринути због кинеске индустријске шпијунаже и нарастања војне моћи ове земље.
Документи Пентагона потврђују да је шеф Управе за обрамбене поруџбине Министарства одбране САД, Френк Кендал, дозволио да ове две компаније - Northrop Grumman Corp и Honeywell International Inc - испоруче програм за F-35. Сасвим конкретно: кинеске магнете за производњу компоненти радара на авиону, шасије и друге делове авиона.
F-35
Без овог одобрења компаније су се могле суочити са санкцијама због кршења федералног закона, што би створило уска грла у развоју програма производње F-35.
Кинески магнети коштају 2 долара по комаду и увезени су уз дозволу Кендала за 115 предсеријских ловаца F-35 чија је испорука предвиђена за мај 2014. године.
Законодавци истичу да су се исти магнети могли набавити и у америчким компанијама.
Кендал је одговорио да су одступања од закона неопходна ради наставка развоја програма производње најновијег америчког ловца.
Према речима Френка Кенлона, бившег сарадника Управе за набавке наоружања у Пентагону, а тренутно предавача на Америчком универзитету, ова ситуација је „озбиљна“ и „необична“ јер нико није укинуо забрану увоза кинеских производа за војне потребе.
Г. Шимпрага