Румунија од касарне где је стрељан пар Чаушеску прави туристичку атракцију
НОВИ „МЕМОРИЈАЛНИ МУЗЕЈ” БИЋЕ ОТВОРЕН У СЕПТЕМБРУ
- НА ОКО СТОТИНУ КИЛОМЕТАРА ОД БУКУРЕШТА
- У касарни, саграђеној 1907, за посетиоце ће бити отворена импровизована судница у којој су Николае и Елена у капутима слушали шта им се ставља на душу, а и зид пред којим су неколико минута након пресуде стрељани који још увек чува рупе од метака
- Туристичка Мека је и грандиозна Палата парламента у самом срцу Букурешта за чију градњу је Чаушеску је уклонио већи део историјског центра града, а за поплочавање утрошио око три милиона тона мрамора - довољно за градњу 400 олимпијских базена
СУМОРНА касарна недалеко од Букурешта у којој су пре 24 године убијени деспотски румунски лидер Николае Чаушеску и његова супруга Елена ускоро ће своја врата отворити за посетиоце у склопу нове иницијативе развоја „диктаторског туризма“ којим Румунија покушава да обогати своју туристичку понуду.
Уз досадашњу неприкосновену пераницу румунског туризма грофа Дракулу, место егзекуције „омраженог диктатора” постаће нова туристичка атракција када у септембру некадашња касарна у Тарговисту, око стотину километара северозападно од Букурешта, отвори своја врата у новом руху меморијалног музеја.
„Добили смо бројне упите од људи који су желели видети зид пред којим су 25. децембра 1989. стрељани Чаушеску и његова супруга Елена“, казао је за АФП директор музеја Овидиу Карстина.
Када су 22. децембра 1989. зграду ЦК КПР у главном граду Букурешту опселе гомиле разјарених демонстраната, Чаушеску и његова супруга упутили су се хеликоптером на своје последње путовање: војска их је зауставила и задржала у граду Тарговисту, где их је након импровизираног суђења војни преки суд осудио на смрт стрељањем.
Тиме је окончана 24-годишња владавина румунског комунистичког вође обележена непотизмом, паранојом и развојем култа личности, у којој је сваки покушај слободе говора био сурово угушен, док су земљу потресале несташице хране и струје.
Са стрељања у децембру 1989.
„Наш циљ је хронолошки представити догађаје, не коментаришући ни суђење, ни живот супружника Чаушеску, ни култа личности Николаја Чаушеског“, казао је Карстина.
У касарни, саграђеној 1907, време као да је стало - железни кревети с прљавим мадрацима на којима је свргнути председнички пар провео последње ноћи живота још су на истом месту. Импровизована судница у којој су Николае и Елена у капутима слушали шта им се ставља на душу биће поновно отворена, а зид пред којим су неколико минута након пресуде стрељани још увек чува рупе од метака.
На посебним екранима вртеће се црно-бели снимак суђења и егзекуције - суђење и извршење казне снимљени су видео камером а снимак је у децембру 1989. муњевитом брзином обишао свет.
„Не желимо изазивати никакве контроверзе, већ само проговорити о једном преломном раздобљу румунске историје“, нагласио је Карстина.
Прве карте за музеј већ је купила група шведских туриста.
Још једно незаобилазно место - везано за брачни пар Чаушеску - свакако је грандиозна Палата парламента у самом срцу Букурешта. Да би је изградио, Чаушеску је избрисао с лица земље већи део историјског центра града, при чему је око 40.000 људи остало без крова над главом.
Градњу оромног здања на 350.000 квадратних метара, поплочаног с око три милиона тона мрамора - довољно за градњу 400 олимпијских базена - у време када су Румунију погађале несташице хране и струје, финансирала је држава.
Палата је данас једна од највећих румунских туристичких атракција; у 2012. посетило ју је више од 144.000 туриста, од чега 110.000 страних.
Пажњу туриста привлачи и Чаушескова родна кућа у граду Скорникестију на југу земље. У савршено очувану малу традиционалну кућу саграђену око 1900, у којој нема ни струје ни воде, посетиоце спорадично пушта Чаушесков рођак Емил Барбулеску, који живи у суседној кући.