Третјаковка напунила 120 година, а чува 100.000 слика

СВАКЕ ГОДИНЕ ПРЕКО МИЛИОН ЉУДИ ПОСЕТИ САЛЕ У ЊЕНИХ СЕДАМ „ФИЛИЈАЛА”

         СВЕТСКИ позната московска Третјаковска галерија слави јубилеј.

         Настала је пре 120 година и представља једну од највећих колекција руског сликарства у чијој је основи збирка мецена Третјакових. 

         Сваке године преко милион људи посети сале Третјаковске галерије смештене у прелепој згради са фасадом која личи на медењак, у самом срцу Москве, у старом кварту Замоскворечије.  

         Главно благо галерије су радови класика руске ликовне школе XIX века. Ту су слике Васнецова и Шишкина, Сурикова и Репина, Крамскога и Левитана – слике које улазе у живот руског човека од његовог детињства: кроз репродукције у уџбеницима, часописима и чак на бомбоњерама.

         Ове слике су се увек прихватале у народу као највреднији део националног добра. Међутим,тек 1918. Третјаковска галерија је постала државна. До тог времена је била јавна својина града, а на почетку свог постојања – приватна збирка чувених мецена, трговаца Павла и Сергеја Третјакових.

         Годину дана пре званичног отварања музеја Павел Третјаков је као дар граду Москви предао 2000 уметничких дела.   

         Данас збирка Третјаковске галерије броји преко 100 000 експоната.   

         Неке људе у галерији занима сликарство Древне Русије – иконе XII – XVI века, друге – ремек дела руских мајстора у сликању портрета XVIII века или платна сликара XIX века, која је толико ценио Павле Третјаков. Трећи дају предност уметности руске авангарде почетка ХХ столећа и радовима савремених сликара.

         Овде су представљени апсолутно сви периоди руске уметности, а да се поштовалац уметности упозна са њима мора да обиђе седам „филијала” галерије. Мада, и сам музеј излази у сусрет љубитељима уметности и представља репродукције својих раритета на зидовима зграда и на огромним рекламним паноима у историјском центру Москве.

         Један од најнеобичнијих пројеката галерије је - приказивање слика у 3D формату на једном од московских аеродрома. Међутим, најодлучнији корак према милионима људи у читавом свету, Третјаковска галерија је начинила приставши да учествује у интерактивном пројекту „Уметност”, који је покренуо интернет-гигант Google.  

         Данас је Третјаковска галерија један од сталних учесника у међународном културном животу. Међу њеним партнерима су најпознатији музеји Европе, Јапана и САД. У години када се обележава 120 година од дана отварања њене прве изложбе овде ће се одржати неколико међународних изложби.

         Прва ће бити посвећена светски познатој представници руске авангарде – сликарки Наталији Гончаровој.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари