„Амерички кандидат“ за градоначелника Москве сакрио да има рачуне у САД
А РУСКО ЗАКОНОДАВСТВО ЗАБРАЊУЈЕ ОНИМА КОЈИ ПРЕТЕНДУЈУ НА ДРЖАВНЕ ФУНКЦИЈЕ ДА ИМАЈУ РАЧУНЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Јулијa и Алексеј
- Познати хакер Hell објавио је на свом микроблогу писмо Алексеја Наваљног и његове супруге Јулије америчкој банци - Bank of America Alert из којег се види да супружници поседују рачуне у овој банци
- Московска изборна комисија: Уколико се испостави да ти рачуни нису затворени и пријављени, то ће значити да кандидат крши закон и аутоматски бити скинут са изборне листе. Међутим, то треба још проверити
ГЛАВНИ „Американац“ међу руским опозиционарима - Алексеј Наваљни, који се кандидовао и за градоначелника Москве иако је недавно првостепено суђен на пет година затвора због финансијских махинација - нашао се у новим проблемима.
Познати хакер Hell објавио је на свом микроблогу писмо Алексеја Наваљног и његове супруге Јулије америчкој банци - Bank of America Alert из којег се види да супружници поседују рачуне у овој банци. Писма носе датум из октобра 2010. и новембру 2011. године.
Hell је изјавио за московски дневни лист „Известија” да је Наваљни отворио рачуне у августу 2010. године, а његова жена - у новембру 2010. Чак су и у јесен 2011. године ови рачуни били активни.
„Он ће рећи да је рачун отворио јер је студирао на Јејлу и да има формалан разлог за то. Он није потом заторио рачун као ни његова жена, а на њима је било промета новца. Узгред, после првог упада они су затворили електронске адресе тих банкарских рачуна“ - каже Hell.
Хакер тврди да је упао у електронску пошту Алексеја и Јулије Наваљни у августу 2011. године, а онда још једном након годину дана - 2012.
У Московској изборној комисији су овим поводом саопштили: „Уколико се испостави да ти рачуни нису затворени и пријављени, то значи да кандидат крши закон и аутоматски бива скинут са изборне листе. Међутим, то треба још проверити“.
Коментаришући насталу ситуацију, шеф Руског института за изборно право Игор Борисов сумња да је могуће доказати да Алексеј Наваљни има неке заостале стране рачуне, обзиром на постојање банкарске тајне.
„Наравно, то је могуће у само у случају постојања необоривих доказа о рачунима који могу бити, нпр. банкарске дознаке у периоду после подношења кандидауре. Другачије је тешко доказати такве ствари, а он сам то никада неће признати“ - каже Борисов.
Међутим, уколико буде доказано да ти рачуни постоје, Наваљни може - поред оптужбе да је кршио закон - бити окривљен и за изборну превару бирача, наглашава овај експерт.
Узгред, без обзира што је веома проблематично доказати да рачуни постоје, блогер ће ипак морати московској изборној комисији поднети документ да је дати страни рачун затворен, кажу у Изборној комисији Москве.
„Уколико буде потврђено да Наваљни има рачуне у иностранству, по закону му може бити забрањено да учествује на изборима. Наравно да не могу бити доказ писма о непостојању рачуна. Али, изборна комисија има право да затражи доказ да су рачуни затворени“ - потврдила је шеф Централне изборне комисије друштвене организације „Сверуски савет за локалну самоуправу“ Светлана Разворотњева.
Иначе, у јуну 2013. године био је донет закон у складу са којим кандидат на државну функцију не сме да има рачуне у иностранству.
У вези са новим правилима, лидер „Грађанске платформе“ Михаил Прохоров није могао да се кандидује за градоначелника Москве јер је препун имовине у иностранству.