Русија ће организовати и омладинску параду под називом „Славим Победу са дедом“
ОБЕЛЕЖЕНА 70. ГОДИШЊИЦА ТЕНКОВСКЕ БИТКЕ КОД ПРОХОРОВКЕ
- ЈЕДНЕ ОД НАЈВЕЋИХ У ИСТОРИЈИ
- Седници Руског организационог комитета „Победа“ - који припрема прославу победе у Великом отаџбинском рату - присуствовао и шеф државе Владимир Путин
СВЕЧАНОСТИ поводом 70. тенковске битке код Прохоровке одржане су у руској Белгородској области.
То је била једна од највећих тенковских битака у светској историји, која је преломила битку код Курска у Великом отаџбинском рату (руски назив за II светски рат) 1941-1945. Догодила на дан сећања на свете апостоле Петра и Павла.
Код железничке станице Прохоровка сударило се око 1.200 тенкова. Совјетски Т-34 били су лошији од „Тигрова“ по брзини и снази, али су се красноармејци борили мушки.
Кад им је нестајало муниције - ишло се на „забијање“ тенкова у немачке тенкове. После шест сати борбе, поље битке представљало је ужасну слику.
По традицији, свечаности су почеле празничном службом у Петропавловском храму на територији музеја-резервата „Прохоровско поље“.
На позив бивших учесника битке, дошао је и председник Русије Владимир Путин. Он је положио цвеће на споменик „Звоњица“ (звоник) и посетио храм светих апостола Петра и Павла, где је запалио свећу палим ратницима.
Митрополит Белгородски Јован показао је Путину храм, на чијим зидовима су мермерне плоче са именима бораца. Путин се потом састао и са учесницима битке код Курска.
Руски председник присуствовао је и седници Руског организационог комитета „Победа“. Присуствовали су и Белгородски митрополит, заменици председника владе, руководиоци федералних министарстава и ресора, прве фигуре чланица Руске Федерације, представници организација ветерана.
Разматрана су питања организације прославе 70 година од победе у II светском рату, која ће бити одржана 2015. године.
Развијајући мисао председника државе о учешћу младих у обележавању тог датума, митрополит Јован предложио је да се у регионима РФ организује омладинска парада под називом „Славим Победу са дедом“. „Предложено је да се у регионима спроведе конкурс породичних албума са фронта и да се по школама организују конкурси, где би се доносиле фотографије деде или прадеде који је учестовао у рату“, истакао је митрополит Јован. Председник Русије је подржао тај предлог.
Главне свечаности одржане су код споменика „Звоњица“, где је Белгородски митрополит служио литургију за упокојење војника који су дали свој живот за веру и отаџбину.
У част празника, наступила је пилотска група „Руски витезови“. Прослава је настављена концертом ансамбла песме и плеса Руске Армије „Александров“.
На пољу је изложена војна техника: неколико лаких тенкова Т-60 и оклопни транспортер који су учествовали у биткама 1943. године.