Чак 54 одсто грађана Русије сматра да се САД непријатељски односе према њиховој земљи

ЗА ВЕЛИКУ ВЕЋИНУ ГРАЂАНА РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ

САД ВИШЕ НИСУ ЗЕМЉА ЗА ПОДРАЖАВАЊЕ

  • Само 27 одсто Руса сматра Америку пријатељском земљом. Пре десет година САД је пријатељском државом сматрало 36 одсто анкетираних
  • На питање „шта вам пада на памет кад се помену САД“, а најчешћи одговори су били: „Ирак, Авганистан, Вијетнам“; „мешају се у политику других земаља“; „Америка предњачи у наметању својих ставова и интереса“ и „док год постоје САД - биће рата у свету“
  • Професор московске академије „Плеханов“ Сергеј Марков: „Деведесетих су САД биле веома важан фактор и сва пажња је била усмерена према Америци. Данас је пажња грађана Русије усмерена на унутрашње проблеме и унутрашњу политику - наш живот зависи од нас и то је важно. А Америка се губи у облацима и доживљава као нешто неважно“

        АНКЕТА московског Фонда Јавно мњење - обављена 9. и 10. фебруара у сто градова и насеља - показала је да грађани Русије имају све негативнији однос према САД.

       Америка генерално негативне асоцијације изазива код 27 одсто анкетираних грађана Руске Федерације, а позитивне - само код 15. Експерти су уверени да овакви одговори сведоче и о далекосежнијим променама. Јер, проценат оних који су се негативно односили према САД почетком 2001. био је - 17 одсто.

       Чак 54 одсто грађана Русије сматра да се Сједињене Државе непријатељски односе према њиховој земљи. Оних који су у то били уверени 2001. године било је 47 одсто.

       Само 27 одсто Руса сматра Америку пријатељском земљом. И овде је дошло до значајног пада јер је пре десет година САД пријатељском земљом сматрало 36 одсто анкетираних.

       Последња трвења између Русије и САД поводом усвајања деце, али и политичких питања, одразили су се и на промну односа грађана Русије према САД и „америчким вредностима“.

       Испитаници су били питани: „шта вам пада на памет кад се помену Сједињене Америчке Државе“.

       Најчешћи одговори су били: „Американци започињу у разним земљама“; „Ирак, Авганистан, Вијетнам“; „мешају се у политику других земаља и распирују ратове“; „Америка предњачи у наметању својих ставова и интереса“; „док год постоје САД - биће рата у свету“.

       Други „асоцијативни ред“ био је: „хаос“; „неред, наказност“; „мафија, наркотици“; „разврат, туче, убиства“; „блуд, мародерство“; „пуцњава по школама“; „убиства међу омладином, сведозвољеност“.

       Само је 15 одсто испитаника имало позитивне асоцијације према САД: осам процената (унутар тих 15 одсто) САД повезује са богатством („људи тамо добро живе, „благостање“), три процента са величином („снажна држава“, „суперсила“). Још приближно толико сматра да је у Америци доминантна  демократија. А преостали један проценат Сједињене Државе асоцира са „поретком“ и „поштовањем закона“.

       Равно 26 одсто испитаних САД сматра земљом Абрахама Линколна и Џорџа Вашингтона, али их још већи проценат повезује са Мекдоналдсом и Холивудом. Иста група зна и за Колумба и за Перл Харбур.

       Професор московске академије „Плеханов“ Сергеј Марков сматра да подаци испитивања сведоче да се не ради о негативној оцени САД, већ о томе да „значај Америке опада у очима грађана Русије“.

       „Позитиван однос према САД има и даље доста грађана Русије и ако је реч о краткорочним реакцијама онда је све једноставно: ми имамо гори однос према САД кад Американци раде оно што се ни једном нормалном човеку не може свидети. На пример, кад некога бомбардују“ - наглашава професор Марков.

       И додаје: „Деведесетих су САД биле веома важан фактор и сва пажња је била усмерена према Америци. Данас је пажња грађана Русије усмерена на унутрашње проблеме и унутрашњу политику - наш живот зависи од нас и то је важно. Док се Америка губи у облацима и доживљава као нешто неважно“.

       Заменик директора Центра за политичку конјунктуру Алексеј Зудин процењује да је велики број равнодушних према САД последица „декларисане индиферентности“.

       „Тако бива - сматра овај експерт - кад човек не жели негативно да одговара и говори „не знам“ - што представља скривену форму осуде и љубазно одбијање демонстрирања негативних осећања“.

       Зудин сматра да је став грађана Русије према Америци доследан.

       „Грађани Русије су свој однос према Америци почели одавно да мењају, још крајем „90-тих, а преломни су били западна интервенција против Југославије и бомбардовање Београда. Дакле: већ дуже време видимо веома трезвене оцене понашања САД на међународној арени“ - наглашава Зудин.

       По његовом мишљењу, не ради се о руском антиамериканизму, већ о прагматизму:

       „Нема основа да се грађанима Русије спочитава антиамериканизам. Испитаници из године у годину доследно праве разлику између САД као државе и Американаца као људи. Нема предубеђења, постоји само реализам“.

       Приредио: Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари