Додик: Срби у БиХ покушавају да се ослободе међународног интервенционизма
„КАД БИ БиХ УШЛА У НАТО – СРПСКА БИ У ЗАПАДНОЈ АЛИЈАНСИ БИЛА ДИСКРИМИНИСАНА”
- „Ми нисмо народ са поданичким приступом. Ми поштујемо странце, али нисмо спремни да се повинујемо вољи странца, поготово ако је та воља некоректна. Са друге стране, бошњачки политичари све своје одлуке заснивају на томе да ће то урадити странци”
- „Поштујем Русе. Русију доживљавам објективно, за разлику од бошњачких политичара јер они доживљавају Американце објективно, а ја их не доживљавам тако. Признајем да сам као млађи политичар имао заблуду и веровао да је западни свет правичан. Потпуно сам се преварио. Ово што раде, најмање штети Србији, а дугорочно ће највише штетити Бошњацима”
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је вечерас да се Срби у БиХ покушавају ослободити међународног интервенционизма, јер је реч о народу који не гаји поданички приступ и има свој колективни карактер.
„Он српски народ/ поштује странце, али није спреман да се повинује вољи странца поготово ако је та воља некоректна. Са друге стране, бошњачки политичари све своје одлуке заснивају на томе да ће то урадити странци”, рекао је Додик за сарајевску “ТВ 1”.
Говорећи о путу БиХ ка чланству у НАТО-у, он је рекао да ће се то догодити када одлучи народ у Републици Српској.
„Јесте да се ми вежемо за Србију, то је тачно, али Србија није крива због тога”, истакао је предсједник Републике Српске.
Додик је рекао да је за њега спорно што се НАТО меша у унутрашња питања БиХ, те што је, приликом доношења одлуке о Акционом плану за чланство (МАП) у Талину тражио да се преда војна имовина Министарству одбране БиХ.
„Рекли су `ако то не урадите нема МАП-а`, и онда нас то мрцвари седам-осам година. Видимо да је то политички захтев који је дошао из Сарајева, а који су прихватили у централи НАТО-а. Са друге стране, НАТО је стао на страну босанскохерцеговачког правосуђа које је наводно нешто пресудило у вези са имовином у Хан Пијеску”, навео је Додик.
Он је напоменуо да су то све додатни, суштински мотиви и разлози што је Република Српска изгубила перцепцију о објективности НАТО-а и ономе што та алијанса треба да буде.
„Поготово што смо уверени да би у условима уласка БиХ у НАТО ми имали озбиљан проблем дискриминације, која би била извођена од НАТО структура према Републици Српској. Зашто бисмо ми онда улазили у НАТО, то нико нормалан не би урадио”, рекао је Додик.
Он је подсетио да је заговарао улазак БиХ у НАТО пре 20 година, у време када је и Русија сарађивала са Сјеверноатлантским савезом.
Одговарајући на питање да ли је некада био амерички човјек, а данас руски, Додик је појаснио да је човек свог народа.
Он је додао да поштује друге, да поштује бошњачки народ, њихову историју и културу.
„Исто тако поштујем и Русе. Русију доживљавам објективно за разлику од бошњачких политичара јер они доживљавају Американце објективно, а ја их не доживљавам тако. Признајем да сам као млађи политичар имао заблуду и веровао да је западни свет правичан. Потпуно сам се преварио. Ово што раде, најмање штети Србији, а дугорочно ће највише штетити Бошњацима”, рекао је Додик.
Он је поручио да континуитет своје политике није битно мијењао, те да је увијек био спреман на разговоре и договоре с циљем економског развоја земље, али и да и схватио да то не иде.
“Нећу да трошим своје време да седим са неким Бакиром Изетбеговићем са којим не могу ништа да договорим, као ни са Лагумџијом. Сећате се Пруда. Сулејман Тихић је писао споразум који смо, такође, потписали „председник ХДЗ-а БиХ Драган” Човић и ја. Навече, гледам телевизију, земља гори”, рекао је Додик.
Предсједник Српске је подсјетио да је у то вријеме на Федералној ТВ организована ванредна емисија у којој су се јавили Златко Лагумџија и Харис Силајџић након чега је договор пропао.
„Шта више да договарамо!? Шта да договорамо када ја сматрам да не треба да зауставимо ниједан пројекат у Федерацији, а кад ја дођем на ред да правим `Јужни ток` у Републици Српској и када тражим да у Бијељини пређемо преко Дрине - онда Сарајево не да и не дају федерални партнери”, рекао је Додик.
(Срна)