„Вечерњи лист“: Кривокапић поводом Превлаке жели разграничењe и на мору и на копну

ПРВО ЋЕ ВЕРОВАТНО ДОЋИ ДО ПРЕГОВОРА ЗАГРЕБА И ПОДГОРИЦЕ, АЛИ СПОР МОЖЕ ЗАВРШИТИ У ХАГУ

* Загребачки лист објавио да је председник Владе Црне Горе незадовољан протоколом из 202-ге о привременој граници

____________________________________________________

       ЦРНОГОРСКИ премијер Здравко Кривокапић отворио је питање разграничења с Хрватском и устврдио да проблем није само црта разграничења на мору, већ и разграничење на копну по којем Превлака, по протоколу потписаном 2002. године, припада Хрватској, пише у загребачки "Вечерњи лист".

       За Хрватску је стање на јужним границама јасно – полуострво Превлака је хрватско, а око линије разграничења на мору треба се договорити и то или билатерално или на Међународном суду у Хагу, наводи тај лист.

       Кривокапић је рекао да црногорска влада намерава да оснује комисију која ће, у договору с хрватском страном, покушати да реши тај проблем.

       Из хрватског Министарства вањских и европских послова одговарају да постоји формално успостављено међудржавно поверенство, свака држава има своје, али ако они нешто мењају, то је њихова ствар.

       Хрватска, у сваком случају, остаје отворена за разговоре. Иначе, хрватски министар спољних послова Гордан Грлић Радман одлази пред крај седмице у посету Црној Гори, али за сада нема информација да ће граница бити једна од тема, иако ју је црногорска страна поново отворила у контексту преговора с ЕУ и става Уније да "више не жели увозити граничне проблеме".

       Генеза разграничења сеже у 2002. кад су, након одласка снага УНМОП-а, посматрачке мисије на Превлаци, две стране потписале привремени протокол о граници који је и данас на снази.

       Кривокапић је незадовољан протоколом јер се у тексту каже да је копнена граница де факто ријешена, док се о морској треба разговарати и дефинитивно је утврдити. Црна Гора пак сматра да су предмет спора и копнена и морска граница, објавио је "Вечерњи лист".

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари