Уводи се тужилачка истрага

 ПРОМЕНЕ У ЗАКОНИКУ О КРИВИЧНОМ ПОСТУПКУ

  • Јавни тужилац ће убудуће руководити предистражним поступком, одлучиваће о непредузимању или одлагању кривичног гоњења, спроводиће истрагу, закључиваће са окривљеним споразум о признању кривичног дела и споразум о сведочењу, подизаће и пред надлежним судом заступати оптужбу на главном претресу

  • Постојаће судије за претходни поступак и судије за извршење кривичних санкција

  • У поступку за кривично дело за које је прописана казна затвора од 10 година или тежа казна, бранилац може бити само адвокат, са најмање пет година адвокатске праксе

     БЕОГРАД, (ФоНет) - Министар правде Снежана Маловић изјавила је да ће се усвајањем Предлога законика о кривичном поступку створити нормативне претпоставке за ефикаснији кривични потупак, што је једна од обавеза Србије у процесу стицања чланства у Европској унији.

     Предлог законика о кривичном поступку је, према речима Снежане Маловић, веома важан за свако демократско друштво, као и за заштиту људских права и слобода, прокламованих уставом.

     "Решења прихваћена у том законику могу знатно да утичу на степен и брзину откривања извршених кривичних дела и њихових учинилаца, а ефикасност и делотворност његовог спровођења чине значајан фактор одвраћања од вршења кривичних дела", изјавила је Снежана Маловић, образлажући у парламенту предложен пропис.

      Говорећи о новим решењима, Снежана Маловић је оценила да је најважнија новина увођење тужилачке истраге и страначког поступка, утемељеног на начелу равноправности пред судом.

     "Услед тога је дошло до битних измена у процесним улогама овлашћеног тужиоца и суда, а једна од најбитнијих се односи на доказну иницијативу у току поступка", рекла је Снежана Маловић.

     Она је изјавила да је по службеној дужности терет доказивања оптужбе сада на тужиоцу, а не на суду.

     "Од новина које се односе на суд, треба напоменути увођење судије за претходни поступак, који у предистражном поступку и истрази представља вид судске заштите основних слобода и права, као и увођење судије за извршење кривичних санкција", рекла је Снежана Маловић.

     Она је оценила да је значајно да је надлежност судије појединца проширена на кривична дела за која је прописана новчана казна или казна затвора у трајању до осам година.

     Према речима Снежане Маловић, нова улога јавног тужиоца у предистражном поступку и истрази подразумева детаљно уређење његових права.

     "Јавни тужилац руководи предистражним поступком, одлучује о непредузимању или одлагању кривичног гоњења, спроводи истрагу, закључује са окривљеним споразум о признању кривичног дела и споразум о сведочењу, подиже и пред надлежним судом заступа оптужбу на главном претресу, а такође је овлашћен да изјави жалбу и подноси ванредне правне лекове", константовала је Снежана Маловић.

     Она је изјавила да је значајно измењен и положај оштећеног у кривичном поступку.

     Уведено је право оштећеног да може да изјави приговор непосредном вишем јавном тужиоцу и да захтева од њега преиспитивање одлуке о непредузимању или одустанку од гоњења, рекла је Снежана Маловић.

     Што се тиче браниоца, новина је да је право на пружање одбране у одређеним поступцима условљено одређеним професионалним искуством браниоца.

     У поступку за кривично дело за које је прописана казна затвора од 10 година или тежа казна, бранилац може бити само адвокат, са најмање пет година адвокатске праксе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари