Сарајево би да за оспоравање хашке или бошњачке верзије „геноцида“ шаље и на 10 година у затвор

ИЗА ПРЕДЛОГА СТОЈИ САВЕТ МИНИСТАРА БИХ - СРПСКА ЋЕ ПОКУШАТИ ДА ПОДИГНЕ РАМПУ У СКУПШТИНИ

  • Посланица СНСД у парламенту РС Душанка Мајкић оценила да је утврђивањем новог Кривичног закона БиХ „почињена нечувена издаја интереса РС“. Међутим, министри из РС тврде да је било испоштовано све што им је стигло из Бањалуке
  • Шеф посланичког клуба СНСД-а у парламенту РС Радован Вишковић упозорио да ће се многи грађани РС, као и представници власти и опозиције, „ухватити за главу“, ако у парламенту БиХ прођу измене Кривичног закона БиХ којим су предвиђене дугогодишње затворске казне за негирање геноцида и злочина против човечности

        САВЕТ министара БиХ утврдио је данас измене Кривичног закона БиХ према којем је за негирање геноцида или злочина против човечности предвиђена затворска казна од пет до десет година.

        Министар правде БиХ Јосип Грубеша рекао је новинарима да су према изменама Кривичног закона за оне који путем медија и информатичких система пропагирају насиље или мржњу према било коме, предвиђене казне од најмање годину дана затвора.

        Он је рекао да је за оне који негирају геноцид или злочин против човечности предвиђена казна од пет до десет година затвора.

        Министар правде Републике Српске Антон Касиповић рекао је да Савет министара БиХ није уважио примедбе које је у вези с Кривичним законом БиХ доставило ово министарство.

        „Министарство правде РС послало је своје примедбе нашим министрима и делегатима да бисмо упозорили да нешто за нас има неприхватљиво. То је усвојено и никог не кривим, али желим да о томе обавестим јавност“, рекао је Касиповић на седници Народне скупштине Републике Српске.

        С друге стране, министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић из Српске демократске странке (СДС) рекао је да су приликом утврђивања предлога новог Кривичног закона БиХ уважене сугестије министара из РС, Високог судског и тужилачког савета (ВСТС) БиХ и Министарства правде РС.

        То је потврдио и министар безбедности БиХ Драган Мектић који је навео да су приликом утврђивања тог закона усвојене све примедбе ВСТС БиХ и Министарства правде РС.

        Посланица Савеза независних социјалдемократа (СНСД) у парламенту РС Душанка Мајкић оценила је да је утврђивањем новог Кривичног закона БиХ, према којем је за негирање геноцида или злочина против човечности предвиђена казна затвора до десет година, „почињена нечувена издаја интереса РС“.

        Шеф посланичког клуба СНСД-а у парламенту РС Радован Вишковић рекао је да ће се многи грађани РС, као и представници власти и опозиције, „ухватити за главу“, ако у парламенту БиХ прођу измене Кривичног закона БиХ којим су предвиђене дугогодишње затворске казне за негирање геноцида и злочина против човечности.

        „Није то закон који ће се односити ни за СНСД, социјалисте или ДНС него на грађане РС и многима ће се обити о главу. Искрено верујем да тамо има још поштених људи, часних представника из РС који ће то у парламенту спречити“, рекао је Вишковић.

        Он је рекао да је „остао слуђен и као народни посланик и грађанин РС" кад је чуо министра правде РС Антона Касиповића и министре из РС у Савету министара БиХ како дају супротне изјаве о томе да ли су усвојене примедбе из РС приликом утврђивања новог Кривичног закона БиХ.

        Српски министри у Савету министара БиХ су из Савеза за промене, који је у РС опозиција.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари