Скупштина Српске тражи кривичну одговорност Изетбеговића и укидање Инцкове функције

ПАРЛАМЕНТ РС: ЗАТРАЖЕНА РЕВИЗИЈА ЈЕ КРШЕЊЕ УСТАВА БИХ И ОПШТЕГ ОКВИРНОГ СПОРАЗУМА ЗА МИР

  • Због деловања бошњачког политичког руководства, још једном се потврдила неопходност да је за одлуке од виталног интереса за Републику Српску и конститутивног српског народа које се доносе на нивоу заједничких институција БиХ, потребно добити сагласност органа и институција Републике Српске
  • Народна скупштина позвала представнике Републике Српске у заједничким институцијама БиХ да искористе сва правна и политичка средства ради онемогућавања доношења било каквих одлука на нивоу заједничких институција БиХ, све док се не реше питања витална за Српску, као што су акти у вези са Судом и Тужилаштвом БиХ, решавање питања имовине и друга
  • Народна скупштина Републике Српске чврсто стоји на позицији одбране слова Дејтонског мировног споразума и права која Републици Српској према том споразуму припадају
  • Указала је на неопходност доношења акта о Уставном суду БиХ и покретања парламентарне процедуре која би омогућила одлазак страних судија из Уставног суда БиХ

        НАРОДНА скупштина Републике Српске одбацила је и оштро осудила одлуку бошњачког руководства у БиХ да покрене ревизију пресуде пред Међународним судом правде у Хагу, донесену против воље других конститутивних народа у БиХ, а представнике Српске у институцијама БиХ позвала да искористе сва средства да онемогуће доношење одлука док не буду решена питања витална за Српску.

        „Сматрамо да ова одлука представља најдиректније кршење Устава БиХ и општег оквирног споразума за мир у БиХ“, наводи се у закључцима усвојеним након расправе о информацији о захтеву за ревизију пресуде Међународног суда правде по тужби БиХ против Србије.

        Народна скупштина Републике Српске сматра да овакав начин доношења одлука, наводно у име БиХ, којим се служе представници бошњачког народа, а без поштовања процедура предвиђених Дејтонским мировним споразумом и учешћа других конститутивних народа у доношењу одлука у име БиХ, захтева хитно и јасно реаговање међународне заједнице, односно земаља које су гаранти Дејтонског мировног споразума.

        „Због наведеног деловања бошњачког политичког руководства, још једном се потврдила неопходност да је за одлуке од виталног интереса за Републику Српску и конститутивног српског народа које се доносе на нивоу заједничких институција БиХ, потребно добити сагласност органа и институција Републике Српске, да би дејтонски положај Српске, као и права и положај српског конститутивног народа у БиХ били адекватно представљени и заштићени.

        Народна скупштина позива представнике Републике Српске у заједничким институцијама БиХ да искористе сва правна и политичка средства ради онемогућавања доношења било каквих одлука на нивоу заједничких институција БиХ, све док се не реше питања витална за Српску, као што су акти у вези са Судом и Тужилаштвом БиХ, решавање питања имовине и друга.

        Парламент Српске апелује на све политичке актере у Републици Српској да о свим питањима од посебног значаја за Српску покажу неопходно јединство, озбиљност и одговорност према Републици Српској.

        Народна скупштина Републике Српске чврсто стоји на позицији одбране слова Дејтонског мировног споразума и права која Републици Српској према том споразуму припадају.

        Указује се на неопходност доношења акта о Уставном суду БиХ и покретања парламентарне процедуре која би омогућила одлазак страних судија из Уставног суда БиХ.

        Народна скупштина Републике Српске задужила је Владу Српске да, у сарадњи са представницима Републике Српске на нивоу заједничких органа БиХ, а ради јачања европског пута, припреме одговор Републике Српске на сва тренутна питања која ће бити упућена свим релевантним међународним институцијама.

        Скупштина Српске одбацује праксу једностраног одлучивања и узурпације заједничких органа БиХ.

        Народна скупштина Српске сматра да је члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић прекршио Устав БиХ и тражи покретање кривичне одговорности против свих оних који су учествовали у покретању нелегитимне ревизије пресуде Међународног суда правде.

        Тражи се од институција на нивоу БиХ и Федерације БиХ да испуне све претходне мере из Писма намере које су предуслов за реализацију Реформске агенде на путу ка ЕУ.

        Народна скупштина Српске сматра да је на путу ка ЕУ неоправдано даље постојање високог представника за БиХ, па стога, као страна потписница анекса 10 Дејтонског мировног споразума тражи укидање ове институције.

        Парламент Српске, уз закључке, усвојио је и информацију о захтеву за ревизију пресуде Међународног суда правде против Србије.

        За предложене закључке гласало је 46 посланика, уздржана су била 23 посланика опозиције, а нико није гласао против.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари