Шеф војног комитета NATO Петер Павел „мирио“ Вулина и Скапаротија

ЕВО ШТА ЈЕ КОМАНДАНТ СНАГА АЛИЈАНСЕ У ЕВРОПИ ТАЧНО РЕКАО

О СРБИМА И РУСИЈИ У СЕНАТУ САД

Петер Павел код Вулина

  • Чешки генерал Петер Павел хитно је ради тога дошао у Београд. Вулин му се захвалио на појашњењу става NATO да Република Србија, као ни српски нити било који други народ не представљају реметилачки фактор на Балкану
  • ВУЛИН: „У овој земљи не одлучује ни Русија ни Америка. У овој земљи одлучују грађани Србије и они које су грађани Србије изабрали. Веома је забрињавајућа свака прича о томе да неко одлучује уместо нас и да због тога неко треба да се брине. Мени је веома драго ако су господа из Пентагона на овај начин хтела да нам поруче, а верујем да јесу, да не стоје иза оваквих оцена“

        МИНИСТАРСТВО одбране поручује да је задовољно што је појашњено да изјава генерала Кертиса Скапаротија, да га „Србија и српско становништво унутар Балкана највише брину поводом питања руског мешања и утицаја“, није став Пентагона.

        Министарство је, како се каже у саопштењу, да би се спречила различита тумачења, на сајту објавило део видео снимка и део транскрипта обраћања генерала Скапаротија пред Одбором за оружане снаге Сената САД, 8. марта 2018. године на енглеском и превод на српском.

        Ово саопштење реакција је на изјаву Министарства одбране САД да је команданту NATO приписана нетачна изјава о Србији. Пентагон је саопштио да су „дезинформације“ навеле српског министра одбране Александра Вулина да критикује високог америчког генерала који је упозорио да се Русија меша у унутрашња питања Србије.

        Превазилажењу сметњи на везама између Вулина и Пентагона помогао је и председавајући Војног комитета NATO Петер Павел који је хитно дошао у Београд. Вулин је захвалио чешком генералу Павелу на појашњењу става NATO да Република Србија, као ни српски нити било који други народ не представљају реметилачки фактор на Балкану.

        Министар одбране Александар Вулин је у вези са целим случајем, због којег се огласио и портпарол Пентагона, за РТС поручио да су дезинформације навеле америчког генерала Скапаротија да говори о српском народу као о неком о коме треба бринути. Вулин је, гостујући у Дневнику РТС-а, нагласио да је Србија војно неутрална, суверена и слободна земља.

        „У овој земљи не одлучује ни Русија ни Америка. У овој земљи одлучују грађани Србије и они које су грађани Србије изабрали“, поручио је министар одбране и додао да је веома забрињавајућа свака прича о томе „да неко одлучује уместо нас и да због тога неко треба да се брине“. „Мени је веома драго ако су господа из Пентагона на овај начин хтела да нам поруче, а верујем да јесу, да не стоје иза оваквих оцена“, рекао је Вулин.

        Коментаришући оцену да није речено да је Србија опасна, већ руски утицај, Вулин је упитао каква је то земља на коју неко други може да утиче. „Немојте нас сврставати у оквир ваших сукоба“, поручио је Вулин и додао да Србија није део тих сукоба и свађа. Поводом изјава о „малигном“ руском утицају у Србији и „мекој моћи“ Русије, које се чују годинама, Вулин је поручио да у Србији ниједна друга земља нема моћ да одлучује у име грађана, владе и председника.

        „Било је времена када се то радило. Било је времена када су одлучивали амбасадори“, рекао је Вулин и истакао да је то време прошло и додао да Србија не слуша никог осим својих грађана.

Шта је Скапароти рекао о Србима у Сенату САД

        Сенатор Џин Шахин (Њу Хемпшир): Дакле, ако погледате потенцијал злоупотребе у будућности у другим деловима Европе, где видите… Где сте највише забринути за будуће мешање Русије?

        Генерал Скапароти: Они су укључени у сваки (географски) аспект Европе на један или други начин. Подручје које ме данас брине, заправо, је Балкан. То је подручје у коме је напор међународне заједнице, а нарочито Сједињених Држава… Где смо били у стању да одржимо стабилност тамо. Почели смо да радимо на демократском управљању и да то ојачавамо, али Русија ради на Балкану. Мислим да морамо пратити то подручје. То је подручје на које, у смислу дипломатије, морамо да се мало усредсредимо, по мом мишљењу. И ми морамо наставити реформу безбедности и изградњу наших способности које смо као међународна заједница тамо ангажовали; Балкан, то је област у којој бисмо могли имати неке проблеме у будућности.

        Сенатор Џин Шахин: Споменули сте дипломатске напоре… И колико је важно да имамо ове робусне дипломатске и економске напоре на Балкану?

Кертис Скапароти

        Генерал Скапароти: Мислим да је то кључно. Они сматрају да дипломатски напор и присуство, искрено, то људи виде као један од начина да се утврди да ли је Запад озбиљан у вези са њиховом жељом да буду део тог Запада. Дакле, то укључивање, мислим, фундаментално је.

        Сенатор Том Котон (Арканзас): Хвала председавајући, хвала и вама генерале Скапароти. Желео бих да вам захвалим што сте нам се још једном придружили и хтео бих да наставим разговор о Балкану од кога сте почели са сенаторком Шахин. Иако се усредсређујемо на Балтик, јер су то искључиво земље NATO -а, мислим да их њихов статус у NATO -у вероватно чини стабилнијим у погледу директне претње коју Русија представља… а на Балкану постоје и бројне земље које не припадају NATO -у… Да ли бисте могли бити конкретнији и рећи нешто више о томе која земља на Балкану вас брине поводом питања руског мешања и утицаја?

        Генерал Скапароти: О, ја мислим Србија. Конкретно, постоји, постоји нека веза…

        Сенатор Том Котон: Баш Србија? Или Република Српска?

        Генерал Скапароти: Србија, па, рећи ћу вам да је то Србија као држава, али и српско становништво унутар Балкана. Очигледно постоји историјска веза и наклоност… Али због тога постоји и боља прилика за руски утицај. И они то користе у смислу дезинформисања, утицаја на ту популацију, у неким случајевима се јавља „ефекат преливања“, вероватно на линији Србија у односу на Косово или у трипартитној власти Босне и Херцеговине. И то је моја брига. Видео сам повећање тога за годину и по дана откад сам на овом послу.

Павел: ЕУ и NATO иду руку под руку

        Председавајући Војног комитета NATO -а Петр Павел рекао је у Београду да сарадња с Европском унијом и NATO „иде руку под руку“, јер је циљ алијансе стабилна, целовита и безбедна Европа. Павел је истакао да разуме осећања Србије према NATO и додао да кроз историју постоје бројни примери да су многи непријатељи после конфликта постали пријатељи. „Морамо наћи начин како да сарађујемо, како да искорачимо из историје и створимо нове везе које ће нас зближити“, изјавио је Павел за портал Б92.

        Генерал NATO -а је, након састанка у Београду са српским министром одбране Александром Вулином, истакао да је „увек задовољан после састанка са партнерским земљама“ са којима постоји „план за будућност“. Упитан шта тај „план за будућност“ подразумева, Павел каже да он укључује заједничке вежбе, сарадњу на уништавању муниције у Крагујевцу, као и помоћ Америке да Србија изгради капацитете за уништавање опасног отпада.

        Говорећи о руском утицају у Србији, Павел истиче да NATO не плаши тај утицај, али да због тога јесу забринути „када год руски утицај пређе границу и прерасте у мешање“. Одговарајући на питање да ли таквог „мешања“ има у Србији, Павел наводи да он то не може да тврди јер не располажу довољно детаљима.

        „Имамо бројне примере руског мешања у многим земљама NATO, укључујући САД, Немачку, Чешку, Француску. Није проблем када Русија шири утицај, али је проблем када то ширење пређе границу легалности и претвори се у мешање унутрашњих ствари суверених земаља“, указао је Павел.

Мондолони: У одличним сам односима с Вулином, нема проблема

        Француски амбасадор у Србији Фредерик Мондолони изјавио је да је са српским министром одбране Александром Вулином у одличним односима и да између њих нема никаквих размирица. Мондолони је, наиме, јуче боравио у Крагујевцу, где је рекао да већ 15 дана чека одговор од министра Вулина на писмо које му је упутио због проблема у вези са француском компанијом „Тригано“ у том граду.

        Медији су ту његову констатацију пренели као наговештене „варнице“ између амбасадора и министра. „У тренутку када обележавамо много значајнији догађај - обележавање стогодишњице краја Првог светског рата - ово питање нема смисла јер нема апсолутно никаквих проблема између министарства и амбасаде“, одговорио је Мондолони на питање новинара у вези с његовом изјавом о француској компанији „Тригано“, преноси Танјуг.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари