Са Кинезима и поводом литијума, јадарита и летећих аутомобила?

ВУЧИЋ СУТРА РАЗГОВАРА СА НАЈВЕЋОМ КИНЕСКОМ НАФТНОМ КОМПАНИЈОМ О ПЕТРОХЕМИЈИ СРБИЈЕ

Са кинеским премијером Ли Кећијангом

          ОД СВИХ 16 централно-источних земаља, које су део иницијативе „Један појас, један пут”, Србија већ повлачи највећа средства, а у разговорима делегације са председником Александром Вучићем, у Пекингу, отворен је читав низ нових тема и предложено много пројеката на којима би Кина и Србија могле заједно да раде.

         Председник Вучић је данас новинарима потврдио да се ти разговори, односно предлози, крећу од извоза индустријских остатака у преради свињског меса, до сарадње на производњи „летећих аутомобила”.

         „Има пуно идеја о којима разговарамо са Кином. Од ситних ствари, како, на пример, да у наредних шест месеци решимо питање извоза свињских ногу, папака и свега онога што се код нас баца или не користи у довољној мери. Па до тога да размишљамо да им кажемо 'дајте да видимо шта ћемо са тим литијумом и јадаритом у Западној Србији”, рекао је Вучић и наставио:

         „Да вас замолимо за фабрику електричних аутобуса и електричних аутомобила, до тога да знамо да радите прототип летећих аутомобила, хајде да пробамо да нешто од тога направимо у Србији”, пренео је Вучић данас после сусрета са кинеским лидером Си Ђинпингом, а уочи наставка посете Кини, сусрета са премијером Ли Кећијангом и учешћа на састанку „Нових победника”, у оквиру Светског економског форума, „летњег Давоса” у Тјенђину, јавља Танјуг.

         Србија већ повлачи највећа средства захваљајујући својим пројектима, и то више нису пројекти као што су били раније.

         „Реч је о преференцијалним кредитима, а не комерцијалним, за инфраструктурне радове”, прецизирао је Вучић.

         Захваљујући сарадњи с Кином, некадашњи гиганти, који су годинама били проблем Србији, данас то више нису, а током актуелне посете било је речи са кинеском страном и о изградњи индустријске зоне у Смедереву и Борчи.

         Председник је најавио да ће сутра у Пекингу бити разговора и са Синопеком, највећом нафтном петрохемијском компанијом на свету, како би се пронашло решење за петрохемијски комплекс у Србији.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари