Зашто је против америчке тврдње да Русија води малигну политику устао Изетбеговић, а не и Србија?

ДА ЛИ ЈЕ СВЕ СРАЧУНАТО НА ТО ДА СЕ БЕОГРАДУ НЕ ДОЗВОЛИ ДА ИЗАЂЕ ИЗ БРАЗДЕ?

Сергеј Шојгу и Александар Вучић

  • Милош ЈОВАНОВИЋ: Коментара из Београда нема и зато што је изјава Хојта Јиа бесмислена, јер, ако је ико дестабилизовао Балкан - то су од деведесетих чиниле САД и тадашња Европска заједница, а данас ЕУ, која је слепо слушала америчку политику - која је била све само не стабилизујућа
  • Владислав ЈОВАНОВИЋ: Бакир је изјавом желео да ослаби позиције Додика и Српске у Москви. А иначе, мислим да наша власт више жели да јача равнотежу односа са Истоком и Западом, без бацања рукавице Западу, јер би то довело Србију до много неугоднијег притиска. Само гласно критиковање Америке - због наводно малигног утицаја Русије на Балкану - не би ништа изменило, а навукло би још јачу америчку сталну сумњу да између нас и Русије постоје и ствари које се крију
  • Драган ЂУКАНОВИЋ: Односи Србије и Русије су другачији него односи Изетбеговића и Русије. Изетбеговић је под несумњивим утицајем званичне Анкаре и са њом се усклађује. А Србија води избалансирану политику и она нема обавезе да реагује на оцене попут Јиеве да Русија делује малигно на Балкану зато што се подразумева да Србија има добре односе са Руском Федерацијом

        БАЛКАНСКИ „рејдер“ америчке спољне политике - Хојт Брајан Ји - оптужио је Русију да „интензивно ради на подривању напретка на Балкану“.

        Чак је нагласио да се ради о „малигном утицају Русије“ и навео да је Москва покушала да дестабилизује Црну Гору и да охрабрује Републику Српску да се отцепи.

        „Малигни утицај Русије“ на Балкану не може се, по природи ствари, не односити и на Србију. Међутим, нико се из београдске власти није огласио.

        Учинио је то неко од кога се то много мање очекивало: Бакир Изетбеговић. Без много увијања, рекао је: Русија не дестабилизује БиХ, чак не охрабрује Републику Српску да се отцепи.

        Да ли Стејт департман преко тврдње о малигној руској политици на Балкану у суштини опомиње Владу Србије да и не покушава да изађе из бразде?

        Због чега Београд опет ћути, као што је пропустио „мимо ушију“ тврдњу Дејвида Мекалистера да Русија дестабилизује Србију?             

        Због чега се огласио Алијин син, коме - као и увек до сада -одговара све што Американци кажу против Срба и Русије?

Још нема доказа да Вучићева власт тражи маневарски простор у спољној политици

Милош ЈОВАНОВИЋ, вд председника ДСС
 
• Велико је питање какве ми односе са Русијом стварно желимо да имамо. Један од параметара који ће показати шта заправо актуелне власти намеравају биће набавка озбиљнијег наоружања. Ту не мислим на авијацију, јер она није оно што ће одвратити потенцијалног агресора, него мислим на системе ПВО. Ако се то деси, а мислим да то мора да се деси, и Србија набави озбиљне системе ПВО, знаћемо да Србија није у потпуности у канџама Америке и да има неки маневарски простор
 

        НЕ ЧУЈЕМО никакав критички коментар из Србије, јер су наше власти и политичке елите 2008. зацртале да ЕУ нема никакву алтернативу и самим тим су врло уздржане када треба критиковати западне званичнике.

        Коментара из Београда нема и зато што је изјава Хојта Јиа бесмислена, јер, ако је ико дестабилизовао Балкан - то су од деведесетих чиниле САД и тадашња Европска заједница, а данас ЕУ, која је слепо слушала америчку политику - која је била све само не стабилизујућа.

        Они су инсистирали на Босни као држави и омогућили Косову да прогласи сецесију од Србије.

        И - велико је питање какве ми односе са Русијом стварно желимо да имамо. Један од параметара који ће показати шта заправо актуелне власти намеравају биће набавка озбиљнијег наоружања. Ту не мислим на авијацију, јер она није то што ће одвратити потенцијалног агресора, него мислим на системе ПВО.

        Ако се то деси, а мислим да то мора да се деси, и Србија набави озбиљне системе ПВО, знаћемо да Србија није у потпуности у канџама Америке и да има неки маневарски простор.

        До тада, без обзира на лепе речи премијера и политичке елите, мислим да грађани још нису добили доказ да земља заиста покушава да обезбеди неки маневарски простор у спољној политици.

Русија код нас и на Балкану не ради ништа лоше, чак стабилизује регион

Владислав ЈОВАНОВИЋ, министар спољних послова СРЈ
 
• До кад ћемо моћи тако да балансирамо? Запад ће тражити да се изјаснимо тек кад стигнемо - ако стигнемо - пред врата ЕУ и тражиће нам да признамо Косово. То ће бити тренутак истине и Запад га чека, да рашрафи своју политику са Србијом и утера је у свој интересни простор
 

        БАКИР је у комотној позицији привилегованог америчког савезника на Балкану и може да прави тактичке потезе, а да они то не подозревају. А он то чини да би намамио Русију да помисли да може да оствари утицај и у остатку БиХ , а не само у Републици Српској.

        То је било усмерено на слабљење положаја РС и председника Додика у очима Русије - јер, ако он нуди већи комад од онога што нуди Додик - онда би то, по мишљењу Изетбеговића, могло да наведе Русију да или ублажи политику према РС или да крене у офанзиву шарма према Бошњацима.

        То је тактички потез који неће довести ни до каквог резултата, али показује да је Изетбеговић сатеран у угао због својих потеза (као што је нова тужба у вези са Сребреницом итд.).

        Његово реторичко искакање нема никакав утицај на његове односе са Америком, јер они имају геополитичко савезништво, заједно са Хрватском, да на Балкану - и са Албанцима - Србију држе у шаху.

        Наша ситуација је већ 30 година осетљивија. Америка на нас гледа као на потенцијалне противнике јер сматра да православни фактор није поуздани ослонац Запада на Балкану.

        Мислим да наша власт више жели да јача равнотежу односа са Истоком и Западом, без бацања рукавице Западу, јер би то довело Србију до много неугоднијег притиска. Само гласно критиковање Америке - због наводно малигног утицаја Русије на Балкану - не би ништа изменило, а навукло би још јачу америчку сталну сумњу да између нас и Русије постоје и ствари које се крију.

        Русија овде не ради ништа лоше. Она се само враћа у регион који је био један од традиционалних праваца руског политичког утицаја, поред остала два... То, само по себи, чини наш регион стабилнијим, јер није препуштен самовољи западне стране. То што Запад то другачије види, то је друга ствар.

        Јачање утицаја Русије, Кине, па и Турске или арапских земаља погодује стабилности на Балкану. Највећа нестабилност је кад Балкан искључиво зависи од ЕУ или NATO.

        То нису успели па су мало нервозни, а за разлику од њих, Русија има разумевање за осетљиву позицију Србије и не очекује формалне демантије ствари као што је изјава Хојта Јиа.

        До кад ћемо моћи тако да балансирамо?

        Запад ће тражити да се изјаснимо тек кад стигнемо - ако стигнемо - пред врата ЕУ и тражиће нам да признамо Косово. То ће бити тренутак истине и Запад га чека, да рашрафи своју политику са Србијом и утера је у свој интересни простор.

        Запад би могао бити изиритиран и пре, ако би војна сарадња са Русијом добила веће размере. Са Западом имамо далеко више вежби, али су са Русијом далеко квалитетније, јер се наш кадар обучава на оружју високе технологије. Србија не жели да изазове сумњу ни са једне стране, али набавка наоружања боде очи Западу. Ако имате то наоружање, онда кад буде или-или, можете да се определите за источну варијанту. Зато нам шаљу опомене као ону да смо „на линији ватре“ или ово да Русија малигно утиче на регион.

        Запад нам као православнима не верује, а ту политику је форсирао још Черчил, када је форсирао сарадњу са Титом, а не са оним другим покретом.

Србија нема обавезе да реагује на оцене попут Јиеве

Драган ЂУКАНОВИЋ, председник Центра за спољну политику
 

        ОДНОСИ Србије и Русије су другачији него односи Изетбеговића и Русије. Изетбеговић је под несумњивим утицајем званичне Анкаре и са њом се усклађује.

        А Србија води избалансирану политику и она нема обавезе да реагује на оцене попут Јиеве зато што се подразумева да Србија има добре односе са Руском Федерацијом.

        ФАКТИ: Али, Хојт Ји ипак тврди да Русија делује малигно, а америчка дипломатија у континуитету поручује да Русија дестабилизује Србију и окреће је од ЕУ и NATO. Да ли Русија дестабилизује Србију? Да ли утиче малигно?

        Пазите, сви актери утичу на одређени начин. То је питање перцепције. Не бих могао на то да вам одговорим.

        ФАКТИ: Да ли је Србија урадила ишта да угрози америчко и бриселско поверење у Београд да не мења спољнополитички курс?

        У овом тренутку не.

        Уосталом, Србија је обавезна да усклади своју спољну политику са ЕУ, али нама нису тражиле ни САД ни ЕУ да уведемо санкције Русији, иако су их он увеле.

        Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари