Танјуг угашен пре 15 месеци, али постоји, а његово финансирање - тајна од које зависи сама држава

АКО НЕКО У ДРЖАВИ ВЕРУЈЕ У ОДГОВОР ШАБИЋУ - ОНДА НАПИСАНО НИЈЕ СПРДАЊЕ СА ЊЕГОВОМ ФУНКЦИЈОМ

  • Управа за трезор овако објаснила Поверенику за информације од јавног значаја (Родољубу Шабићу) зашто Истиномеру не даје тражене податке: „Имајући у виду његову обимност, сложеност, структуру и садржину, (то би) угрозило техничке процесе и довело до немогућности обављања послова који се односе на извршење државног буџета, буџетско рачуноводство и извештавање, јавна плаћања и друге послове државних финансија, што би се одразило на пад перформанси система, довело до оптерећености система и угрожавања безбедности информационог система управљања јавних финансија, и имало за последицу умањење способности државе да управља економским процесима у земљи“

        КОЛИКО је државног новца Србије за неколико месеци 2016. године добила новинска агенција Танјуг за сада је тајна, објавио је данас аналитички сајт Истиномер.

        Сама рачуница је, како Истиномер закључује из одговора Управе за трезор Министарства финансија Србије, „толико компликована и захтевна да би малтене цела држава морала да стане, а то би имало далекосежне последице по економију земље“.

        Новинарка Истиномера тражила је од Управе за трезор да јој достави податке о томе колико је новинска агенција Танјуг добила новца од маја до октобра 2016. године.

        Управа је то одбила, а на жалбу коју је Поверенику за информације од јавног значаја поднела новинарка Истиномера, Управа је навела да би „потрага за тим подацима у њиховим базама могла да угрози послове који се односе на извршење републичког буџета“.

        „Имајући у виду његову обимност, сложеност, структуру и садржину, (то би) угрозило техничке процесе и довело до немогућности обављања послова који се односе на извршење државног буџета, буџетско рачуноводство и извештавање, јавна плаћања и друге послове државних финансија, што би се одразило на пад перформанси система, довело до оптерећености система и угрожавања безбедности информационог система управљања јавних финансија, и имало за последицу умањење способности државе да управља економским процесима у земљи“, навела је Управа за трезор у одговору Поверенику.

        Истиномер је на сајту навео да је „потпуно исти захтев слао у мају и податке добио без икаквих проблема“.

        Тај сајт је навео и да се Управа за трезор позива на Члан 13. Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, „па се тако закључује да Истиномер овим захтевом злоупотребљава слободан приступ“.

        Повереник је, након жалбе Истиномера, наложио Министарству финансија Србије да тражене информације достави у року од пет дана.

        Новинска агенција Танјуг званично је престала да постоји 31. октобра 2015. године, када је истекао закон о тој агенцији.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари