Шуковић: Вучић ће и даље економску стабилност базирати на ниским пензијама и платама у јавном сектору

„У МАНДАТАРОВОМ ЕКОНОМСКОМ ПРОГРАМУ НЕМА НИШТА НОВО - САМО НАСТАВАК СТАРЕ ПОЛИТИКЕ“

Данило Шуковић

  • Консултант Мреже за пословну подршку Драгољуб РАЈИЋ: Судбина економског програма ће зависити од тога колико ће сами министри и премијер моћи да се посвете решавању одређених питања и да интервенишу у одређеним ситуацијама, јер на нижем нивоу систем не функционише добро и стално тражи интервенцију неког са више позиције

        СТРУЧЊАЦИ су данас проценили да је економски програм будуће владе Србије који је најавио мандатар Александар Вучић наставак досадашње политике у којој има много обећања, али је питање да ли ће најављене мере бити реализоване.

        Економиста Данило Шуковић оценио је да је Вучић у експозеу у Скупштини Србије тврдио да ће се економска стабилност земље и даље одржавати ниским пензијама и платама у јавном сектору.

        Он је агенцији Бета казао да у економском програму будуће владе нема ништа ново и да он има многе недостатке, међу којима је најважније да нема најава побољшања рада институција и јачања инфраструктуре Србије, што је важно за економски опоравак и развој Србије.

        „Економски програм будуће владе је доста уопштен. У њему нема ништа ново, већ је наставак старе политике“, казао је Шуковић нагласивши да држава треба више да се бави радом институција, а не расподелом пара и привлачењем инвеститора по некој неприхватљивој цени за цену рада која је понижавајућа.

        Он је истакао и да инвеститори долазе ако се увере да постоје услови за дугорочно инвестирање и да могу да остваре добит, а то се може постићи само ако се поштују закони тржишта, односно ако се јача тржиште и ако судови добро раде, а ако тога нема субвенције које се дају биће злоупотребљене.

        Власник индустрије меса „Матијевић“ Петар Матијевић казао је агенцији Бета да је нови економски програм владе Србије добар, али да је кључно питање како ће се он спровести у пракси.

Петар Матијевић

        Он је нагласио да је део који се тиче пољопривреде добар, јер су на мере које ће предузимати нова влада у наредном периоду указивали и пољопривредници и људи из струке.

        „Економски програм је теоријски одличан, сад остаје да сваки министар у својој надлежности оствари оно што је предвиђено“, нагласио је Матијевић.

        Консултант Мреже за пословну подршку Драгољуб Рајић оценио је да економски програм будуће владе Србије обећава, али да је кључно питање да ли ће се те реформе спровести на прави начин.

        Он је агенцији Бета казао да не сме да се дозволи да се неке добре идеје на папиру, под утицајем неких интересних грипа, изокрену и измене у пракси, јер се тиме неће постићи жељени резултати.

        „Нужно је да реформе спроводу професионалци који познају ситуацију у привреди и да јавност буде присутна. Важна је транспарентност како се не би подметала решења која су у интересу неке мањине или неких интересних група, а не у интересу привредног развоја“, нагласио је Рајић и додао да је то било обележје претходне владе Србије.

        Према његовим речима, делотворност економског програма ће зависити од тога колико ће сами министри и премијер моћи да се посвете решавању одређених питања и да интервенишу у одређеним ситуацијама, јер "на нижем нивоу систем не функционише добро и стално тражи интервенцију неког са више позиције и зато су реформе споре“.

        Он је истакао да мора у наредном периоду да се настави са побољшањем пословне климе и да се смање оптерећења привреде, поједноставе услови пословања, а пре све заврши реформа образовног, пензионог и здравственог система.

        „Услови пословања морају да буду једноставнији и прегледнији, јер то траже и инвеститори. Други важан фактор је сигурност, јер у Србији приватан капитал још није довољно заштићен. Судски систем је превише спор и не улива поверење“, казао је он.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари