Љајић: Србија нема никакав разлог да раскида сарадњу са кинеском компанијом Хуавеј

У ТОКУ ЈЕ РЕАЛИЗАЦИЈА ВИШЕ УГОВОРА КОЈЕ ЈЕ БЕОГРАД ПОТПИСАО СА КИНЕСКИМ ЏИНОМ

* Немачка је најавила доношење специјалног закона којим би се осигурала да Хуавеј неће предати податке кинеској држави, пре него што дозволи том произвођачу телекомуникационе опреме да учествује у градњи 5Г (пете генерације) мобилне мреже. Расим ЉАЈИЋ наглашава да ништа слично у Србији није разматрано јер није било потребе

__________________________________________________________________________

         НЕ ПОСТОЈИ било какав основ да Србија раскида сарадњу са кинеском компанијом Хуавеј (Хуањеи), рекао је за Радио слободна Европа (РСЕ) министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.

         Он је поводом рестрикција које је америчка компанија Гугл (Гоогле) увела компанији Хуавеј казао да Србија не жели да буде колатерална штета сукоба великих телекомуникационих компанија.

         "Овде се ради о сукобу два гиганта", рекао је Љајић и додао да је у току реализација више уговора које је Србија потписала са кинеском компанијом.

         Како је објаснио, до краја идуће године 750 хиљада домаћинстава биће повезано оптичком мрежом, што је управо резултат потписаног договора са Хуавејом, вредног 150 милиона евра.

         Истакао је да је Хуавеј био "коректан партнер", те да нема потребе да се досадашњи ниво сарадње раскида.

         "Многе телекомуникационе компаније у Европи имају сличне уговоре, раде са Хуавејом и не намеравају да то прекину, с обзиром на то да је он у овом тренутку највећи снабдевач телекомуникационом опремом у свету", рекао је Љајић.

         Немачка је, како пише РСЕ, најавила доношење специјалног закона којим би се осигурала да Хуавеј неће предати податке кинеској држави, пре него што дозволи том произвођачу телекомуникационе опреме да учествује у градњи 5Г (пете генерације) мобилне мреже.

         Упитан да ли је Србија разматрала доношење сличних мера којима би се регулисало пословање Хуавеја, Љајић је одговорио да се то у овом тренутку не разматра.

         "У овом тренутку то није опција, нити има потребе за доношењем било каквог лекс специалиса (посебног закона). Постоји читав низ закона и имамо правни основ уколико је потребно да се на било који начин заштитимо. Мислим и да то велике телекомуникационе мреже у Европи више чине да умире властиту јавност", рекао је Љајић.

         Поводом оптужби Сједињених Америчких Држава (САД) о наводним прислушкивањима Хуавеја и преношењу осетљивих информација властима у Кини, Љајић је истакао да таквих безбедносних претњи у Србији није било.

         "Безбедносних претњи није било. Уколико их у перспективи буде, институције ће адекватно реаговати. За сад нема никакве потребе да се од тога прави случај, пре него што се на том плану било шта десило", сматра министар телекомуникација.

         Амерички Гугл суспендовао је лиценцу компанији Хуавеј, што значи да ће кинески произвођач мобилних телефона остати само на основној верзији Андроид оперативног система. Претходно је америчка државна администрација ставила Хуавеј на црну листу компанија.

         Најновији потез ће, како се процењује, драстично отежати пословање Хуавеја на тржишту паметних телефона изван Кине, с обзиром да ће овом одлуком кинески технолошки гигант изгубити приступ ажурирањима Гугловог оперативног система, навео је РСЕ.

         (Бета)


 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари