ДОДИК: Рата неће бити, али БиХ не може да опстане као поданик међународне заједнице

ПРЕДСЕДНИК РС РЕКАО ТУРСКОЈ АГЕНЦИЈИ ДА ЈЕ АНКАРА

УВЕК НА СТРАНИ БОШЊАЧКИХ ПОЛИТИЧАРА

  • БиХ има избор: да се окупи око идеје да сама одлучује о себи или да се разиђе. Колико год то било фрустрирајуће за неког Бошњака који каже да не да БиХ. Ни ми нисмо дали Југославију, па смо је изгубили
  • Ако Босна и Херцеговина хоће да преживи - могу да позовем људе на дијалог о томе. Морамо сести и рећи - да ли је оно што су урадили високи представници до сада или није у реду, па да се аргументовано чује зашто Бошњаци мисле да јесте, а ми мислимо да није уреду
  • Оваква БиХ, са енормном управом међународног апарата, шпекуланата и пропалих бирократа у својим земљама - не може да успе
  • Представници међународне заједнице чинили су све да БиХ не буде простор развоја већ експериментално подручје
  • То нисмо разумели сви у БиХ и зато се делимо. Зато ми мислимо да ова БиХ, која је поданик међународне заједнице, не може опстати, и да нас ФБиХ, као такав поданик, вуче све доле. Ми хоћемо да управљамо ресурсима и да то заједно чинимо

          МИ ИЗ Српске нећемо дозволити да се БиХ прикључи санкцијама ЕУ и Америке према Русији, а највећи проблем кретања БиХ ка чланству у NATO-у је бивши високи представник Педи Ешдаун, који је донео законе који се не могу провести, рекао је Милорад Додик.

          Он је, наставио је Додик, у БиХ наметао законе мимо Устава и Дејтонског споразума. Ешдаун је највише проблема направио Бошњацима, али је - кад дође у Сарајево - добродошао.

          „Ми ћемо у РС ићи на референдум када је реч о NATO-у. Могу да схватим да посматрају као добит, јер Бошњаци јесу највећи страдалници у прошлом рату, то је несумњиво што се тиче БиХ. На простору бивше Југославије највећи страдалници су Срби. Могу да разумем и бол, тугу и фрустрације и камо среће да није било рата. Могу да разумем да Бошњаци мисле да је фер било да NATO бомбардује Србе, али морам рећи да ми Срби сматрамо да је то катастрофално. Исто тако да је неко бомбардовао Бошњаке, они не би били за ту врсту структуре“, појаснио је Додик, у интервју за турску Anadolu Agency (АА)

          Коментаришући шпекулације да у Босни и Херцеговини може доћи опет до рата, Додик је нагласио како до тога неће доћи.

          „Мислим да рат није био потребан, али кад се десио ја сам наравно био на страни свог народа. Овде мислим да имамо два пута којим ћемо се кретати. Имамо пут да направимо властиту структуру. Да ли се може направити таква БиХ? Може. Да ли се хоће? Неће. И зато та БиХ има избор да се окупи око идеје да сама одлучује о себи или да се разиђе. Колико год то било фрустрирајуће за неког Бошњака који каже да не да БиХ. Па ни ми нисмо дали Југославију, па смо је изгубили“, рекао је Додик.

          Локални политичари у Босни и Херцеговини се, додао је Додик, не боре за БиХ, већ да испуне услове „странаца који ту дођу“. Додик је истакао како је раније био потпуни евро-оптимиста, а данас не може да верује у Европу која жели поданика, а не јаку БиХ унутар својих граница.

          „Ипак морамо мислити стратешки и рећи 'Овај простор се мора укључити у европске интеграције'. Али, ја нећу да идем тамо као неко ко сматра да нешто добија, а у суштини не добија. Овај народ овде, био Бошњак, Хрват или Србин, не може да направи привредну структуру која је конкурентна европској привредној структури. Ми не смемо ући у ЕУ док не будемо конкурентни. Ако уђемо, нема Босне, јер каква је Босна ако уђе са зависном привредном структуром“, нагласио је Додик.

          Додик тврди да би пре Европске уније или Русије, изабрао ефикасан унутрашњи договор. Ипак, сматра да унутрашњи договор у БиХ није могућ, као ни једносмерно окретање према Русији или ЕУ.

          „Не сме окретање према ЕУ да затвори наше контакте са Русијом, нити треба ући у контакте са Русијом да бисмо били поданик и затворили своје канале сарадње са ЕУ. Не постоји у животу избор за и против те врсте“, појаснио је Додик.

          Немам намеру да се бавим темом Крима, рекао је Додик, јер ме „не дотиче“.

          „Али, исто тако нисам спреман да подржим сагласност да БиХ улази у увођење санкција Русији. Ја сам за то да БиХ има став сличан ономе који има и Србија, а то је да не желимо да прекинемо односе са Русима, а да тежимо ка ЕУ. Али, ЕУ неће одустати, она ће тражити да се на питању Украјине овде манифестује подаништво и то ће бити још један раскол у БиХ. Ми из РС-а нећемо дозволити да се БиХ прикључи санкцијама ЕУ и Америке према Русији“, нагласио је Додик, додавши да РС има велике инвестиције које не жели прекинути.

          Осврнувши се на Републику Турску, која већ више десетина година чека да уђе у Европску унију, Додик је казао да до тога никад неће доћи, јер је Турска већински исламска земља.

          „У Европи ће причати како Турска не испуњава критеријуме, а Турска привреда има највећу експанзију у последњих 20 година у региону. Кад се возите аутопутем Београд-Загреб, не можете проћи од турских камиона који возе за ЕУ, што значи да Турска производи робу коју ЕУ може да купи. У чему је онда проблем, јесмо ли наивни?“, истакао је Додик.

          Турска, која ће бити објективна у БиХ, за Додика је прихватљива. Видљиво је, међутим, да је турска држава увек на страни ставова бошњачких политичких лидера, што је одредило његов став према Турској.

          „Иако ми у ФБиХ говоре да постоји велика прича о односима са Турском, ипак нема великих инвестиција и видљиве динамике. Али, оно што и има, ништа није дотакло нас и није нам пружена никаква врста помоћи од стране Турске, чији званичан став је „целовита БиХ“. Онда не би требало да се сепаративно решавају та питања. Ко год хоће да отвори фабрику било чега овде, наравно у складу са законима, ја сам спреман да га лично примим и помогнем му око свега“, поручио је Додик.

          „Мислим да Босне и Херцеговине нема без унутрашњег договора и да она иде ка потпуној блокади’’, упозорио је Додик.

          Он је у разговору за Anadolu Agency казао да „Босну и Херцеговину не блокира Милорад Додик већ да она иде ка блокади зато што је изгубљена вера у међународни фактор који уопште није био одговоран, посвађане су политичке елите у оквиру бошњачког народа, обесправљене политичке елите у оквиру хрватског народа, а српска политичка елита је незадовољна јер је изгубила много овлаштења“.

          „Ако Босна и Херцеговина хоће да преживи, ја могу да позовем људе на тај дијалог. Морамо сести и рећи да ли је оно што су урадили високи представници до сада у реду или није у реду, па да се аргументовано чује зашто Бошњаци мисле да јесте, а ми мислимо да није уреду. И да се направе решења. Ако нема нашег решења, сва страна решења нигде нису успела“, рекао је Додик.

          Окривљујући највише међународну заједницу за тренутно стање у БиХ, Додик је казао да ако се БиХ не отараси разних мешетара, неће моћи да иде даље.

          „Први предуслов је да се међународни интервенционизам одбаци од свих страна у БиХ. Оваква БиХ, са енормном управом међународног апарата, шпекуланата, пропалих бирократа у својим земљама, не може да успе“, сматра Додик.

          Према његовом мишљењу, представници међународне заједнице чинили су све да БиХ не буде простор развоја већ, како је казао, експериментално подручје.

          „То нисмо разумели сви у БиХ и зато се делимо. Зато ми мислимо да ова БиХ, која је поданик међународне заједнице, не може опстати, и да нас ФБиХ, као такав поданик, вуче све доле. Ми хоћемо да управљамо ресурсима и да то заједно чинимо“, поручио је Додик.

          Председник Српске је, иначе, данас посетио Фочи и изјавио:

          „Фоча је данас интегрисана у Српску и ово је једно од стратешких места за нашу будућност. Заједно са локалном влашћу решили смо велики број питања и реализовали низ пројеката, од којих је најважнији управо та интегрисаност Фоче у систем Српске, коју прати ентузијазам и одлучност грађана и општинског руководства које је показало да зна шта хоће“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари