Ђурић опет позвао Србе на КиМ да гласају за Српску листу јер је државни, а не партијски пројекат

УБЕЂУЈЕ ИХ И ДА ЈЕ ЗА ЊИХ БОЉЕ ДА ИМ СУДОВИ БУДУ

ПОД ПРИШТИНОМ НЕГО ПОД БЕОГРАДОМ

Марко Ђурић

  • Очекује да ће посао примена споразума Београда и Приштине о правосуђу бити завршена у петак и додао: „Ово је први пут од 1999. године да ћемо имати суд са српском већином, са председником суда Србином у Косовској Митровици и Тужилаштво са српском већином“

        ДИРЕКТОР владине Канцеларије за Косово Марко Ђурић позвао је данас Србе на Косову да 22. октобра изађу на локалне изборе и да гласају за Српску листу .

        Ђурић је за Радио телевизију Србије рекао да је веома важно да се Срби на Косову окупе око Српске листе, и то, како је истакао, није страначки већ државни пројекат.

        Он је рекао да се показало да се политика Оливера Ивановића политика Демократске странке (ДС) и оценио да та политика ништа добро није донела.

        „Уверен сам да грађани Косова то неће прихватити“, истакао је Ђурић.

        Председништво ДС је одлучило да на локалним изборима 22. октобра на Косову и Метохији подржи Грађанску иницијативу „Србија, демократија, правда“ и њеног лидера Оливера Ивановића као кандидата за градоначелника Косовске Митровице, саопштено је јуче из те странке.

        Ђурић је јуче именован за председник Радне групе за унутрашњи дијалог о Косову у коју ће бити укључена сва министарства.

        Према његовим речима, друга фаза дијалога би требало да почне врло брзо.

        Ђурић је, иначе, изјавио да очекује да ће посао у вези примена споразума Београда и Приштине о правосуђу бити завршен у петак.

        „Ово је први пут од 1999. године да ћемо имати суд са српском већином, са председником суда Србином у Косовској Митровици и Тужилаштво са српском већином. Очекујем да ће овај велики и важан посао за српски народ на КиМ бити завршен до петка, као и сви предуслови у смислу посебних накнада за судије и тужиоце, о чему ће влада донети одлуку“, рекао је Ђурић за РТС поводом данашњег почетка примена споразума Београда и Приштине о правосуђу.

        Ђурић је додао да је важно за Србе на КиМ да имају правну сигурност, и на северу покрајине, као и у срединама јужно од Ибра, где ће бити стотине Срба запослених у правосуђу.

        На Косову је све спремно да данас на снагу ступи Споразум о правосуђу, постигнут у дијалогу Београда и Приштине почетком 2015. године, а који подразумева интеграцију српских судија у косовски правосудни систем.

        Процес интеграције почиње у 11 сати полагањем заклетве пред председником Косова Хашимом Тачијем и потписивањем указа за именовање 42 судије из мањинских заједница који ће радити у судовима у северном делу Косова.

        Портпаролка Европске службе за спољне послове Маја Коцијанчић рекла је агенцији Бета да је све спремно да споразум ступи на снагу 17. октобра, као што су крајем августа договорили председници Србије и Косова у оквиру дијалога који се у Бриселу води под покровитељством ЕУ.

        „Сви кораци за интеграцију српских судија у косовски систем су обављени и обе стране испуниле су све обавезе поштујући тај договор“, додала је она.

        Судије које сутра буду положиле заклетву почеће да раде 23. октобра у суду у северној Митровици и одељењима суда у Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку.

        Ђурић који је именован за председника Радне групе за подршку унутрашњем дијалогу о Косову и Метохији рекао је да ће Радна група пружити техничку, логистичку, организациону подршку унутрашњем дијалогу.

        Он је казао да је циљ да буде разматран најшири спектар ставова и да највише идеја буде сабрано на једном месту.

        „Унутрашњи дијалог ће значајно оснажити капацитет Србије да се бави питањем Космета и када је реч о унутрашњим односима и када је реч о међународној заједници“, рекао је Ђурић.

        „У Радну групу ће, како је најављено, бити укључена сва министарства, а 13 чланова је учествовало у њеном успостављању. У наредним недељама ће, када је реч о Радној групи, започети друга фаза дијалога, рекао је Ђурић.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари