Дачић: Улога Ватикана од непроцењиве важности у борби Србије за Косово и Метохију

„ОДНОСИ СА ВАТИКАНОМ ОПТЕРЕЋЕНИ СУ НАШИМ ОДНОСИМА СА ХРВАТСКОМ, АЛИ СЕ ТРЕБА ДИЋИ ИЗНАД ТОГА“

* ''Волео бих да се око посете папе Франциска постигне сагласност, а нарочито бих волео да се не играмо са тим, јер је то питање од државног и националног интереса. Било би катастрофално да папа оде на Косово, а да не дође и у Београд''

* Пред камерама показао документ у коме се отправник послова Ватикана у јануару 2016. године обратио тадашњем председнику Томиславу Николићу, наводећи да је папа прихватио позив Николића и да је предложени термин посете био 21. и 22. мај 2016. године. Међутим, Николић се консултовао са СПЦ после чега је посета папи отказана: „То је веома лоше и штетно, јер се ми играмо – оценио је Дачић - са нашим националним интересима. Уважавам све разлоге наше цркве, али долазак папе је у нашем интересу

______________________________________________________________________________________

         ПОСЕТА папе Франциска Србији била би од државног и националног интереса због чега је важно да се о томе постигне сагласност у нашој земљи, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић и указао да је улога Ватикана од непроцењиве важности у борби Србије за Косово и Метохију.

         Дачић је рекао да разуме противљење Српске православне цркве доласку папе уз напомену да он није само верски поглавар, већ државник и истовремено изразио уверење да од папе Франциска нећемо имати бољег саговорника на том месту у наредних неколико векова.

         ''Волео бих да се око тога постигне сагласност, а нарочито бих волео да се не играмо са тим, јер је то питање од државног и националног интереса. Било би катастрофално да папа оде на Косово, а да не дође и у Београд'', рекао је Дачић за ТВ Пинк.

         Министар сматра да Србија треба заједно са Ватиканом да представи проблем Косова и као питање угрожености хришћанства, јер СПЦ не може, како каже, сама то да ради.

         Како је рекао, односи Србије са Ватиканом су оптерећени нашим односима са Хрватском, али да се треба издићи изнад тога.

         ''Јасно је какве примедбе имамо на понашање у Другом светском рату, али такве примедбе на папу и Католичку цркву имају и други који су били жртве у том рату, а та њихова улога је до данас проблематична и испитује се.

         Министар се осврнуо и на честе коментаре у медијима да папа никада није изразио жељу да дође у Србију и пред камерама показао документ у коме се отправник послова Ватикана у јануару 2016. године обратио тадашњем председнику Томиславу Николићу.

         У документу се наводи да је папа прихватио позив Николића и да је предложени термин посете био 21. и 22. мај 2016. године.

         Међутим, Николић се консултовао са Српском православном црквом после чега је посета папи отказана. То је веома лоше и штетно, јер се ми играмо са нашим националним интересима. Уважавам све разлоге наше цркве, али долазак папе је у нашем интересу'', подвукао је Дачић.

         Он је истакао да је неопходно да се наши званичници срећу са поглаваром Католичке цркве.

         ''Харадинај, Тачи и остали иду код папе на сваких неколико месеци и траже признање Косова, а ми одбијамо да папа дође овде и да се заједно боримо за наше интересе'', казао је Дачић.

         Танјуг

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари