“Да север не остане ван контроле власти како Приштине, тако и Београда”

Савет Европе мало попушта Тадићу да га не би лишио изборних шанси

  • Политички договор о томе како управљати севером Косова је предуслов за дугорочно одрживо решење. Обезбеђивање таквог решења је кључно, не само за стабилност на Балкану, већ и за натојања Беогерада и Приштине да се прикључе ЕУ", истакао је у име Политичког комитета ПССЕ Бјорн фон Сидоу из Шведске
  • Све мора бити учињено да се осигура да север Косова не остане црна рупа на Западном Балкану, ван контроле власти, како Приштине, тако и Београда, наводи се у Предлогу резолуције, објављеном на сајту ПССЕ
  • Циљ владајуће коалиције у Србији је, како сматра Фон Сидоу, како да пронађе фини баланс између достизања статуса кандидата за чланство у ЕУ и одолевања притиску да призна Косово

       СТРАЗБУР, (ФоНет) – Парламентарна скупштина Савета Европе (ПССЕ) изражава дубоку забринутост због недавног насиља на Косову, у које су биле укључене И снаге Кфор и тражи хитну и објективну истрагу о инциденту на Јарињу 27. септембра, наводи се у Предлогу резолуције о Балкану, који ће у Стразбуру, по хитном поступку, разматрати посланици ПССЕ.

       У Предлогу резолуције становништво севера Косова се позива на уздржаност и конструктивну сарадњу са Кфором и Еулексом, док се власти у Приштини позивају да позитивно и опрезно одговоре на сваку легитимну забринутост мањина у региону.

       Према Предлогу резолуције, ПССЕ позива власти у Београду и Приштини да обнове дијалог посредством Европске уније (ЕУ) о свим текућим питањима, у духу сарадње и помирења, укључујући и ситуацију на северу Косова.

       "Све мора бити учињено да се осигура да север Косова не остане црна рупа на Западном Балкану, ван контроле власти, како Приштине, тако и Београда", наводи се у Предлогу резолуције, објављеном на сајту ПССЕ.

       Земље чланице Савета Европе позвивају се да подстакну Београд и Приштину да траже мирољубиво решење питања севера Косова, док очекују да Председнички комитет ПССЕ размотри слање мисије СЕ у регион, како би се ојачао дијалог и превазишле тензије.

       У извештају, који подноси, у име Политичког комитета ПССЕ, известилац Бјорн фон Сидоу из Шведске, члан Групе социјалиста, образложена су најновија збивања на Косову, уз закључак да крајње решење лежи у компромису, који би подразумевао уступке обе стране.

       "Политички договор о томе како управљати севером Косова је предуслов за дугорочно одрживо решење. Обезбеђивање таквог решења је кључно, не само за стабилност на Балкану, већ и за натојања Беогерада и Приштине да се прикљуèе ЕУ", истакао је Фон Сидоу.

       Он је оценио и да је мало вероватно да ће Србија учинити значајан напредак ка нормализацији својих односа са Косовом пре избора 2012. године.

       Циљ владајуће коалиције у Србији је, како сматра Фон Сидоу, како да пронађе фини баланс између достизања статуса кандидата за чланство у ЕУ и одолевања притиску да призна Косово.

       Према његовој оцени, то би значајно појачало шансе за поновни избор актуелних коалиционих партнера на власти на предстојећим изборима.

       Уколико Србија добије статус кандидата, али ипак не испуни захтеве које је поставила немачка канцеларка Ангела Меркел, "ЕУ би могла изгубити адут у односу на Србију у својим напорима да стабилизује Балкан", указао је Фон Сидоу.

       Истовремено, закључио је он, ситуација на северу Косова одлаже напредак Косова ка европским интеграцијама, укључујући и дуготрајни процес визне либерализације.

 

У СТРАЗБУРУ РЕЗОЛУЦИЈА О СИТУАЦИЈИ НА БАЛКАНУ

Србија тражила међународну конференцију о Космету под покровитељством СБ УН

       СТРАЗБУР, (ФоНет) – Парламентарна скупштина Савета Европе (ПССЕ) усвојила је Резолуцију о политичкој ситуацији на Балкану, у којој је позвала све земље региона да теже помирењу и да развијају дијалог, изјавио је шеф делегације српског парламента у ПС СЕ Драгољуб Мићуновић.

       Он је навео да је Резолуцију подржало 68 парламентараца и прецизирао да се тај документ не односи само на Косово и Метохију, већ и на БиХ, Албанију...

       "Неки су и радикалније говорили, попут Шпанаца, о томе шта је преседан признања независности Косова произвео и са каквим проблемима се среће ЕУ", рекао је Мићуновић.

       Усвојено је и неколико амандмана српске делегације који су допринели да Резолуција буде "уравнотеженија".

       Раније током излагања, Мићуновић је поручио да решење косовског проблема треба тражити у одржавању међународне конференције.

       "Ситуација је таква да захтева иницијативу за међународном конференцијом, на којој би учествовали Београд, Приштина и Брисел, под покровитељством СБ УН, који је дао мандат Еулексу да спроводи одређене реформе", истакао је Мићуновић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари