Београд поново има петље да хапси америчке шпијуне - шта кажете?

ДА ЛИ СУ ХАПШЕЊЕ АГЕНТА CIA У ВРХУ МУП И ВУЧИЋЕВ „ПЛАЧ”

О ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈИ МЕЂУСОБНО ПОВЕЗАНИ?

Александар Вучић

  • Мирослав ЛАЗАНСКИ: Све обавештајне службе имају своје агенте. Потпуно је сигурно да неко хоће да дестабилизује Србију, јер има оних којима стабилизована не одговара. Многима је стало до дестабилизације, а да ли је то двоје повезано - не знам
  • Зоран МИЛОШЕВИЋ: Јавно хапшење америчког шпијуна је знак да више нема добре комуникације на релацији Влада Србије - Вашингтон, па изјава о дестабилизацији практично указује на САД
  • Зоран ДРАГИШИЋ: Кога је Вучић имао на уму - то он сам мора да каже. Зашто је то обелоданио и да ли грађани треба да буду забринути? Не треба нас да брине ко нас дестабилизује, него премијер треба да каже ко је тај ко нас дестабилизује, а Влада и друге службе да реагују
  • Андреја САВИЋ: Да ли грађани треба да се осећају угрожено или не? Ако има озбиљних индиција - то треба рећи, јер јавно мњење мора да буде припремљено на непријатности. С друге стране, премијерово указивање може да одражава снагу система безбедности и да показује како наше институције раде свој посао

        УСУДИЛА се Вучићева власт - за многе, чак прилично неочекивано - да ухапси америчког шпијуна у врху министарства унутрашњих послова.

        Чак и да то „удари на велика звона“. Тако да су се одмах појавиле асоцијације са хапшењем генерала Момчила Перишића и ондашњег главног америчког обавештајца у Београду Џона Нејбора.

        А практично одмах потом: Вучић је изговорио да неко ради на дестабилизацији Србије. Да он чини све што може за њену стабилност, а да „неко“ то руши...

        Јесу ли хапшење шпијуна и „дестабилизација“ међусобно повезани?

        Како гледате на чињеницу да је владајући Београд показао да има довољно петље да хапси америчке шпијуне?

Коме треба дестабилизација Србије - то нико неће рећи, а и без тога се углавном зна

Мирослав ЛАЗАНСКИ, новинар
 

        НЕ ЗНАМ да ли постоји нека веза. Све обавештајне службе имају своје агенте, а за утврђивање везе је битно питање - кад је неко откривен - колико дуго је праћен и слично.

        Потпуно је сигурно да неко хоће да дестабилизује Србију, јер има оних којима стабилизована не одговара. Многима је стало до дестабилизације. Само тако могу да спроводе своје закулисне дипломатске радње и да остварују утицај.

        Ко је то и ко то треба да саопшти? То вам нико неће рећи, јер онда улазите у дипломатски клинч.

        Углавном се зна о коме је реч.

Вашингтон гура Вучићеву владу ка политичком самоубиству

Зоран МИЛОШЕВИЋ, социолог, научни саветник Института за политичке студије у Београду

 

        СРБИЈА се дефинитивно налази на мети Запада, јер сва попуштања која су учињена не задовољавају аждају.

        Нема тог премијера који би био довољно добар, осим апсолутно потчињеног човека (који би се сигурно суочио онда са домаћим отпором). Зато сваки српски премијер (и Влада), ма колико био вољан да изађе у сусрет Западној аждаји, мора да води рачуна (бар мало о домаћој јавности, како би сачувао властите и партијске позиције). 

        Јавно хапшење америчког шпијуна је знак да више нема добре комуникације на релацији Влада Србије - Вашингтон, па изјава о дестабилизацији практично указује на САД. 

        Вашингтон српску владу гура против Републике Српске, тражи косметску имовину, захтева увођење санкција Русији итд., све што су витални српски интереси, интереси који чине и унутрашњи политички консензус, тако да би послушност САД за владу Србије значила политичко самоубиство и пад владе.

        Такође, СНС (као и још неке политичке партије из Србије, Црне Горе, Бугарске и Републике Српске) потписале су са руском владајућом партијом, Јединственом Русијом, документ о стварању балканске зоне војне неутралности, односно Балканске уније која би водила несврстану политику, односно ове земље Балкана не би ушле у NATO (Бугарска би изашла), а са друге стране покушали би да стабилизију и индустријализују регион (уз руско-кинеску помоћ), како би се припремио за даље међународне интеграције, највероватније евроазијске. 

        САД се ово не допада, јер би оне да балкански народи уђу у NATO и гину у Русији за англосаксонске и америчке интересе, као што су некада Европљани заједно за нацистима гинули у Русији. Да подсетимо: тада је на свака три немачка војника који су учествовали у агресији на СССР, био један војник из неке европске државе (осим Србије, која није дала ни једног јединог војника). 

        Американци би сада да понове Хитлерову стратегију.  

Зашто је премијер говорио о дестабилизацији - не знам, то њега треба питати

Зоран ДРАГИШИЋ, професор Факултета безбедности
 

        НЕ ЗНАМ да ли су те две ствари повезане, јер се обавештајне службе заиста баве двема основним активностима, а то су прикупљање података и субверзивне активности. Међутим, о њиховом раду и конкретном деловању, ми можемо само да нагађамо и да нешто домаштамо, али не и да знамо тачно како функционишу. Да знамо - оне не би ни постојале.

        Дакле, не знам да ли је премијер мислио да нас то дестабилизује или је мислио на нешто друго - што може бити много различитих начина, рецимо сумња да Руси неким странкама дају новац и слично.

        Кога је имао на уму, то он сам мора да каже.

        Зашто је то обелоданио и да ли грађани треба да буду забринути? Не треба нас да брине ко нас дестабилизује, него премијер треба да каже ко је тај ко нас дестабилизује, а Влада и друге службе да реагују.

         То је њихов посао, а не наш. Зато постоји држава, а зашто је премијер то саопштио грађанима - то не знам, то морате питати њега.

Балкан је мали фактор - кључан је однос Русије и САД, великих сила

Андреја САВИЋ, први начелник БИА, професор безбедности
 

        ПРЕМИЈЕР је то рекао да би указао на чињеницу да постоје фактори који на нас негативно утичу. Реч је о више чинилаца: кризна ситуација у свету, заоштрени односи Русије и САД до нивоа као на врхунцу Хладног рата, турбулентни догађаји на Балкану у које се убрајају референдум у РС, избори у Црној Гори и предстојећи избори у Македонији. Те балканске турбуленције користе центри светске моћи за утицај на Србију.

        Међутим, Балкан је мали фактор - кључан је однос Русије и САД, великих сила.

        Премијер је по дефиницији политичка личност којој се сливају све безбедносне информације, што значи да се он јавности обратио са информацијама које је добио од надлежних државних органа.

        Да ли грађани треба да се осећају угрожено или не?

        Ако има озбиљних индиција - то треба рећи, јер јавно мњење мора да буде припремљено на непријатности. С друге стране, премијерово указивање може да одражава снагу система безбедности и да показује како наше институције раде свој посао.

        Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари