Москва угостила 1500 војних музичара из целог света и монахе Шаолина

ОВЕ ГОДИНЕ НА ФЕСТИВАЛУ „СПАСКА КУЛА“ УЧЕСТВУЈУ АРМИЈСКИ ОРКЕСТРИ ИЗ 12 ЗЕМАЉА И ЈАПАНСКИ БУБЊАРИ И ШКОТСКИ ГАЈДАШИ

  • На Црвеном трегу виђени фантастични 3D шоу с пројекцијама на Храму Василија Блаженог и ватромет са величанственим зидинама Кремља у позадини

        УЗ САМЕ зидове Кремља, на Црвеном тргу, по шести пут окупили су се војни оркестри из света - на Међународном војно-музичком фестивалу „Спаска кула“.

        Тако је главни трг Русије званично постао фестивалска сцена. На њему је истовремено била организована и школа јахања - импровизовани хиподром, где наступила кремаљска коњица.

        Ту је уочи фестивала одржано финале пројекта „Галопом у Рио“ и дечији Дан коња.

        У недељу, упркос променљивом временским приликама, на Црвеном тргу приказан је интерактивни програм „Жива реч старе Руси“, а у суседним шаторима инструктори Кремаљске школе јахања показивали су публици како се брине о коњима. На истом месту професионалци су учили децу како да реализују телевизијске репортаже, а мало даље одржавало се такмичење у шаху.

        Осим руских оркестара, сувороваца и јединица Федералне службе заштите Руске Федерације и Министарства одбране, ове године на фестивалу учествују музичари из 12 земаља: армијски оркестри Белорусије, Словеније, Аустрије, Швајцарске, Француске, Јужне Кореје, Холандије, плус још - јапански бубњари, шкотски гајдаши, полицајци из УАЕ, фински регрути.

        Фестивалу „Спаска кула“ присуствовали су и монаси из Шаолина, на челу са настојатељем манастира.

        Висок морал учесници су продемонстрирали већ на генералној проби. Због јаке кише поставило се питање отказивања пробе.

        Непосредно пред излазак на сцену, музички директор фестивала генерал-пуковник Валериј Халилов окупио је шефове оркестара и рекао: „Можемо да одустанемо од пробе - разумеће нас. А можемо да изађемо на трг - покиснућемо, али ће гледаоци бити задовољни“.

        Програм је скраћен за 15 минута: организатори су замолили јапанске бубњаре и монахе-војнике из Шаолина да учествују у проби као гледаоци. Из оправданог разлога: мундири војника, у принципу, предвиђени су за све временске прилике, али мокри кимоно није баш најбоља сценска одећа.

        И Јапанци и Кинези су „хрлили у борбу“, али су дисциплиновано попустили пред молбом. А хиљаду и по војних музичара и припадника почасне страже под кишом током два и по сата на мокрој московској калдрми приређивали су фантастичан шоу. Оркестри су свирали, војници су певали и играли, генерал Халилов дириговао. Свега је било: од акробатског рокенрола до савремене корејске поп музике и наступа швајцарских виртуоза на електричним тестерама и електронским дисковима уместо бубњева.

        Мешовити хор фестивала извео је композицију - микс Битлса, Вебера, Чајковског и Дип парпла. И наравно, одсвиран је чувени марш „Опроштај         Словенке“. И све то уз фантастични 3D шоу с пројекцијама на Храму Василија Блаженог. А онда - ватромет са величанственим зидинама Кремља у позадини.

        Празник ће трајати до 8. септембра. Музичарима ће се 4. септембра придружити француска певачица Миреј Матје, која је одавно постала муза фестивала „Спаска кула“.

        ВИДЕО                                                                                                                                                ВИДЕО
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари