ЛАВРОВ: Русија није понудила политички азил Асаду
ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ОЦЕНИО ДА ЈЕ
СИРИЈСКО РУКОВОДСТВО НАПРАВИЛО МНОГО ГРЕШАКА
Лавров и Асад у Дамаску
- О свему треба да одлучи председник Сирије Башар Асад. Он и то треба да решава сам, а не зато што га је неко из Русије то замолио - одговорио је Лавров
- Уколико отпочне дијалог представника сиријске опозиције и власти, у оквиру тог дијалога треба решавати сва питања, укључујући и питање - ко ће водити Сирију у прелазном периоду, како је то било у Јемену
МОСКВА није понудила председнику Сирије Башару Асаду политички азил у Русији, изјавио је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
„У Москву га нико није позвао“ - подвукао је руски министар одговарајући на питање „не би ли за Асада било боље да поднесе оставку и оде у Москву, него да се нађе у ситуацији у којој је био лидер Либије Моамер Гадафи?“.
„Можда је то тако, али о томе треба да одлучи Башар Асад. А он ће то да решава сам, а не зато што га је неко из Русије то замолио“ - одговорио је Лавров.
Лавров је указао да тренутно многе западне земље говоре о Асаду као о „ратном злочинцу“, изјављујући да му је место у Хагу и у Међународном трибуналу.
„Тада нисмо дужни ми, већ они који то изјављују, да објасне сиријском председнику које он могућности има“ - додао је шеф руске дипломатије.
Он је додао да „уколико отпочне свестрани сиријски дијалог уз учешће представника опозиције и власти, онда у оквиру тог дијалога треба решавати сва питања, укључујући и најважније - ко ће водити Сирију у прелазном периоду, како је то било у Јемену“.
Миистар је такође истакао да „на питање како ће све то изгледати и ко ће руководити тим процесом, имајући у виду потпуну подељеност сиријске опозицје, нема рационалног одговора“.
„НАТО и ЕУ као и неке западне земље сиријску ситуацију сматрају готово безнадежном. Истовремено не желе да за сто преговора доведу оне који их слушају. Ето, у чему је сва несрећа“ - сматра министар.
Лавров је искористио прилику да поново каже да Русија не оправдава сиријско руководство.
„Сматрамо да оно није адекватно одреаговало на прве протесте у земљи који су имали мирни карактер. Сиријско руководство је, без обзира на многобројна обећања, као одговор на наше позиве, учинило много грешака. А кораке који су усмерени у исправном правцу чини касно. На жалост, то је умнгоме допринело да конфликт уђе у критичну фазу“ - рекао је министар.
Лавров је посебно истакао да се међународна заједница сме мешати у међудржавне конфликте само када се ради о агресији и нападу једне земље на другу. Само Савет Безбедности УН има право да доноси одлуке о употреби силе у међудржавним конфликтима.
„И други случај који је предвиђен Повељом УН за легитимну употребу силе је право на индивидуалну или колективну одбрану. Дакле, то је све“ - упозорио је Лавров.