Вашингтон више Кину не сматра економским партнером већ – стратешким супарником

ПРОМЕНУ ОБЈАВИО ШЕФ АМЕРИЧКОГ НАЦИОНАЛНОГ САВЕТА ЗА ТРГОВИНУ ПИТЕР НАВАРО

* Наваро је изразио увереност да ће амерички савезници – међу које је сврстао Јапан и све земље Европске уније – у трговинском спору Вашингтона са Пекингом бити на његовој страни. Чак је открио да ће САД према Кини – у трговинском рату који само што се није фатално разбуктао – створити „јединствени фронт са координацијом дејстава“

* По проценама неких стручњака, Американци имају добре изгледе да у трговинском рату са Кином добију прве две-три рунде, али не и рат јер је Пекинг у стању да током наредне три до четири године својој извозној привреди потпуно компензира губитак америчког тржишта

__________________________________________________________________________

         ШЕФ америчког Националног савета за трговину Питер Наваро изјавио је да су САД измениле свој однос према Кини.

         Притом је нагласио и прецизирао:

         „Сада само прилично склони да на Пекинг више не гледамо као на партнера у економској сфери већ као на стратешког супарника“.

         Наваро је један од кључних саветника Доналда Трампа, па његово „премештање Кине“ не би било могуће без консултовања са председником САД.

         У сваком случају, Наваро је у интервјуу телеканалу Fox News прецизирао да се Кина у Вашингтону неће третирати као држава са којом САД „мирно економски сарађују“.

         Наваро је у исто интервјуу изразио увереност да ће амерички савезници – међу које је сврстао Јапан и све земље Европске уније – у трговинском спору Вашингтона са Пекингом бити на његовој страни.

         Чак је открио да ће САД према Кини – у трговинском рату који само што се није фатално разбуктао – створити „јединствени фронт са координацијом дејстава“.

         Наваро је поводом `оптужнице` коју је на рачун Кине изнео потпредседник САД Мајкл Пенс признао да се у Вашингтону преиспитују америчко-кинески односи.    

         Дан раније је Трампова администрација припретила Кини „последицама за политику коју води“.

         Пекинг је узвратио новим упозорењем да ће одговорност за заоштравање односа бити на САД. Притом је указао да спор између две земље „излази из оквира трговине“.

         По проценама неких стручњака, Американци имају добре изгледе да у трговинском рату са Кином добију прве две-три рунде, али не и рат јер је Пекинг у стању да током наредне три до четири године својој извозној привреди потпуно компензира губитак америчког тржишта.

         Указују да би Кина – ако се Вашингтон одлучи за „неповратно заоштравање“ – могла започети комплетну распродају вредносних папира америчке државе чији је власник.

         Кина има таквих папира у вредности преко трилион долара и држи петину укупног америчког дуга.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари